Τώρα είναι 22 Νοέμ 2014, 15:43

Απαντήστε στο θέμα  [ 90 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 KLE 250 Anhelo - Εντυπώσεις... 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: KLE 250
Δημοσίευση KLE 250 Anhelo - Εντυπώσεις...
Φίλοι και φίλες Kawasakηδες,
σήμερα έκανα την πρώτη μου χαλαρή εντουράδα σε δασικούς (κακούς) χωματόδρωμους της Σκύρου και δηλώνω ενθουσιασμένος!
Το Anhelάκι πετάει ΚΑΙ στο χώμα!!! 8-)
Είχε προηγηθεί αντίστοιχη μικρή βολτίτσα σε πυρασφάλειες του βόρειου Υμηττού, και μάλιστα με 2 άτομα, με επίσης άριστες εντυπώσεις! Το μόνο που πρέπει να προσέξω σε επόμενες εξορμήσεις είναι να βγάζω το βαλιτσάκι, διότι σήμερα κόντευε να μου μείνει στο χέρι από τα κοπανήματα!! :mrgreen:
Το Anhelo (μοντ. '99) το πήρα πριν κάνα μήνα σε υπεράριστη κατάσταση, μετά από αρκετό ψάξιμο για δεύτερο μηχανάκι, καθώς ο χειμώνας μου στο νησί θα ήταν προβληματικός με το Bandit, το οποίο και (κακώς) είχα φέρει πέρυσι.
Ερχόμενος την περασμένη βδομάδα από Πειραιά προς Κύμη, φορτωμένος με ένα σωρό πράγματα, μέχρι και μετά τη Χαλκίδα (οπότε αρχίζουν ύπουλα στροφιλίκια) το μηχανάκι ήρθε καρφωμένο στα 130+, χωρίς να μασήσει τίποτα και χωρίς τους φρικτούς κραδασμούς των μονοκυλίνδρων! Δε δίνει πουθενά την εντύπωση 250αριού, παρά μόνο στα κιλά του (στο χώμα δεν κουράζει καθόλου), ενώ διαθέτει αρκετά νευρικό γκαζάκι, εξαιρετικά φρένα και πολύ ικανοποιητικά κρατήματα! Κι από κατανάλωση, υπολόγισα κάτι λιγότερο από 5,5 λίτρα στα 100χμ της εθνικής.
Στις λίγες δε βόλτες που πρόλαβα να κάνω στην κίνηση της Αθήνας, ήταν άψογο και ξεκούραστο και με πολλή ευκολία στους ελιγμούς.
Είναι το πρώτο μου Kawasaki και πραγματικά το έχω ήδη αγαπήσει!! Όσοι πιστοί, λοιπόν, προσέλθετε με κλειστά μάτια, αρκεί να το βρείτε καλοδουλεμένο! Χωρίς να είμαι ειδικός, το συνιστώ ανεπιφύλακτα! :old:
Κρίμα που δε συνεχίζει να το βγάζει η Κawasaki κι επίσης κρίμα που δεν υπάρχουν αντίστοιχα ανταγωνιστικά δικύλινδρα 250άρια on/off... :roll:

06 Σεπ 2010, 11:18
Προφίλ

Ομάδα αίματος: ΑΒ+
Δημοσίευση Re: KLE 250 Anhelo - Εντυπώσεις...
Αν είχες και μερικές φωτογραφίες θα ήταν μια πολύ ωραία παρουσίαση!
Καλά χιλιόμετρα!

ZX7-R & KMX200

http://www.youtube.com/watch?v=0Ms3bxPegJ8

Πεντέλη ΤΤ Racing School of Arts :?: :lol:

06 Σεπ 2010, 12:10
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστώ!!
Δε μου έκοψε να πάρω φωτογραφική μαζί, αλλά δε βαριέσαι...
Κι αύριο μέρα είναι, κι εδώ στο νησί έχει άπειρες κατσαβραχώδεις διαδρομές, οπότε λίαν συντόμως θα πέσει και το σχετικό φωτογραφικό υλικό!!
:lol:

06 Σεπ 2010, 12:26
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: H apo panw
Team: Kawa fanatic
:clap:

06 Σεπ 2010, 12:30
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Κι έφτασε λοιπόν η ώρα, να συμπληρώσω την παρουσίαση με φωτογραφιούλες από μίνι εντουράδα στη Σκύρο, όπως είχα υποσχεθεί! Σήμερα, μετά από ψιλόβροχο (γλίτωσα την πολλή σκόνη), έκανα σχεδόν την ίδια βολτίτσα, έχοντας βγάλει όμως πρώτα το βαλιτσάκι (το αντικατέστησα με τα αδιάβροχά μου) 8-) , άρα με ακόμη καλύτερες εντυπώσεις!
Την περασμένη φορά φοβήθηκα ότι θα μου σπάγανε οι βάσεις από τα κοπανήματα!
:mrgreen: :mrgreen:
Οι φωτογραφίες είναι ολόφρεσκες, δεν έχουν ούτε ένα δίωρο που βγήκαν!
Έχουμε και λέμε:

Στο υπό κατασκευή φράγμα στον Φερεκάμπο της Σκύρου... από κει πέρασα πηγαίνοντας και γυρνώντας! Στρωτός χωματόδρομος με πολύ γαρμπίλι...
Εικόνα

Ανηφορίζουμε πάνω από το φράγμα!
Εικόνα

Στάση στο όμορφο εκκλησάκι του Άη-Μέρωνα, λίγο πιο πάνω...
Εικόνα

...κι η ανηφόρα συνεχίζει!
Εικόνα

Η θέα ανηφορίζοντας είναι μαγευτική! Στο βάθος η χώρα της Σκύρου!
Εικόνα

...και φτάνουμε στο υπέροχο ξωκλήσι του Άη Νικόλα, σε μία από τις κορυφές του Ολύμπου (ναι, έχει κι η Σκύρος Όλυμπο), μετά από στενό και στριφτερό κατσικοχωματόδρομο! Λίγο μετά ξαναρχίζει η κατηφόρα, αν θέλει κανείς να συνεχίσει τη διαδρομή!
Εικόνα

Στο σημείο αυτό έκανα μεταβολή και ξεκίνησα την κατηφορίτσα για πίσω, μια κι είχα αρχίσει να πεινάω! :mrgreen:
Ευτυχώς, τα αδιάβροχα τελικά δε μου χρειάστηκαν...
Εικόνα

Και κοντεύοντας πλέον να φτάσω πίσω στη χώρα, έβγαλα και μία άποψη, στο ασφάλτινο (ο θεός να το κάνει) κομμάτι της διαδρομής!
Εικόνα

:ok: :ok: :ok:

24 Σεπ 2010, 16:19
Προφίλ

Ομάδα αίματος: ΑΒ+
:clap:

ZX7-R & KMX200

http://www.youtube.com/watch?v=0Ms3bxPegJ8

Πεντέλη ΤΤ Racing School of Arts :?: :lol:

24 Σεπ 2010, 17:04
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZXR 400
Πολυ ωραιες διαδρομες και πανεμορφες φωτογραφιες ειδικα το δευτερο εκκλησακι του Αι Νικολα τα σπασε!!!!!!!!!!
Μπραβο!!!!

"I once prayed to god for a bike, but quickly found out he didnt work that way...so I stole a bike and prayed for his forgiveness "

24 Σεπ 2010, 17:08
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Alexisssss έγραψε:
Πολυ ωραιες διαδρομες και πανεμορφες φωτογραφιες ειδικα το δευτερο εκκλησακι του Αι Νικολα τα σπασε!!!!!!!!!!
Μπραβο!!!!

Πού να δεις κι άμα ρίξει κάνα δυο καλές βροχούλες ακόμη, που θα βγουν τα πρώτα μανιτάρια! Θα πάρω σβάρνα όλα τα κατσάβραχα του νησιού με το KLE και θα ψάχνω, γι'αυτό το πήρα!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :lol:

24 Σεπ 2010, 19:34
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: H apo panw
Alexisssss έγραψε:
Μπραβο!!!!

+250

Πολυ μαρεσει το Ανχελο!!! Παραλιγο να ταν και μενα το πρωτο μου!

24 Σεπ 2010, 20:03
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Versys
ωραιος ο KLEδακιας!! ;)

25 Σεπ 2010, 16:10
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: kle 250
agapitoi synadelfoi !!!
8a h8ela na sas rwtisw t 8a mporousa n beltiwsw st kle 250 oson afora tn mhxaniko tomea (moter klp.) oso k emfanisiaka (look , klp.) ??????????

13 Οκτ 2010, 12:54
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: ZX636 Rules
Team: Street Thugs
kleatryff έγραψε:
agapitoi synadelfoi !!!
8a h8ela na sas rwtisw t 8a mporousa n beltiwsw st kle 250 oson afora tn mhxaniko tomea (moter klp.) oso k emfanisiaka (look , klp.) ??????????

αυτο το να βελτιοσο μιχανηκα η να αλαξο μοτερ το εχο ακουσει αποιρες φορες και σινιθος απο μιχανες μικρου κιβιζμου και κατα σινεπια αλογον και δηνατοτιτον, καλητερα να παρεις αλλη γτ δεν αξιζει σε αυτη η μπορις να βαλεις μια εξατμισι και ενα φιλτρο και θα εισαι ομορφα..
εμφανισιακα μπορις να κανεις αποιρα πραγματα...

πσ.γραφε με ελληνικους χαραχτιρες...!!!

WTS βενζινοκινητο viewtopic.php?f=31&t=4761

13 Οκτ 2010, 13:06
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ta panta ola
kleatryff έγραψε:
agapitoi synadelfoi !!!

2 ζαντες supermoto.... :D

Εικόνα

13 Οκτ 2010, 13:39
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

kleatryff έγραψε:
agapitoi synadelfoi !!!

Συμφωνώ με τον FreddyCrooker, το Ανχελάκι είναι τούμπανο από μόνο του, τι βελτιώσεις να του κάνεις;
Ίσως διαφορετικό γρανάζωμα για μεγαλύτερη τελική, άντε και καμιά σούπερ εξάτμιση, αλλά νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο, δε θα δεις θεαματικές βελτιώσεις, μια και το μηχανάκι δουλεύει ήδη στην τσίτα και δίνει τον καλύτερο εαυτό του!
Εμφανισιακά, πέρα από βαψίματα κλπ. που είναι καθαρά θέμα γούστου, μπορείς να βάλεις ένα πολύ μουράτο ζελατινάκι (ανεμοθώρακα), που θα σε προστατεύει και λιγάκι από τον αέρα, στα πολλά γκάζια!!
8-)
Αν πάντως το βαρέθηκες, καλύτερα δώστο και με τα λεφτά που θα πάρεις + τα λεφτά που θα έδινες για βελτιώσεις, πάρε κάνα μεγαλύτερο...
:mrgreen:

13 Οκτ 2010, 14:46
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

παιδια εχω εδω και 3 χρονια την κλεουσα !!! την λεω ετσι γιατι πραγματικα οταν βγαινει στον δρομο κλαιει !!! εχω επανω εξατμιση , μοταρντ ζαντο λαστιχα σε λιγεσ μερεσ !!! εμφανισιακα λεντακια σελα αλλο χρωμα κλπ !!! τα βασικα δηλ τ εχω κανει !!! θελω να μαθω εαν κανενασ απο εσασ ξερει εαν βγαινει κανενα κιτ βελτιωσησ ακομη κ εαν μπορω ν αλλαξω τα ηλεκτρικα (ρευματα) για μεγαλυτερη αποδοση !!! μηπςσ τεριαζει απο κανενα αλλο !!! ερωτηση !!! μπορω να βαλω κυλινδροκεφαλη απο κλε 400 ή απο κλε 500 ???????????? ευχαριστω για τον χρονο σασ !!!!!!

13 Οκτ 2010, 21:56
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

kleatryff έγραψε:
παιδια εχω εδω και 3 χρονια την κλεουσα !!! την λεω ετσι γιατι πραγματικα οταν βγαινει στον δρομο κλαιει !!! εχω επανω εξατμιση , μοταρντ ζαντο λαστιχα σε λιγεσ μερεσ !!! εμφανισιακα λεντακια σελα αλλο χρωμα κλπ !!! τα βασικα δηλ τ εχω κανει !!! θελω να μαθω εαν κανενασ απο εσασ ξερει εαν βγαινει κανενα κιτ βελτιωσησ ακομη κ εαν μπορω ν αλλαξω τα ηλεκτρικα (ρευματα) για μεγαλυτερη αποδοση !!! μηπςσ τεριαζει απο κανενα αλλο !!! ερωτηση !!! μπορω να βαλω κυλινδροκεφαλη απο κλε 400 ή απο κλε 500 ???????????? ευχαριστω για τον χρονο σασ !!!!!!

Aδελφέ, αφού δε σου "φτάνει" το 250 πια, δώστο κάνα χιλιαρικάκι, βάλε μετά κάνα πεντακοσάρικο ακόμη και πάρε το KLE500, να είσαι κυριλέ! Με τέτοιους πειραματισμούς που λες, μόνο τα χρήματα και το χρόνο σου θα χάσεις...
Αν πάρεις κατευθείαν το 500, πιο φτηνά θα σου έρθει και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο!!

13 Οκτ 2010, 22:02
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

17 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ !!!

13 Οκτ 2010, 22:04
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

kleatryff έγραψε:
17 ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΜΑΙ !!!

Κι άμα είσαι 17, τι πάει να πει;
Με κιτ βελτίωσης, κυλινδροκεφαλές κλπ από μεγαλύτερα, πάλι θα είσαι τυπικά ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ, συν το ότι βάζεις την ασφάλειά σου σε δεύτερη μοίρα!
Δεν είναι παπί το KLE να του αλλάζεις κινητήρα για πλάκα, άσε που δεν πρέπει να κουμπώνει κάτι άλλο στο σασί του Anhelo! Ξέρω ότι φοράνε ίδιο μοτέρ με το νιντζάκι, δεν κοιτάς μήπως ταιριάζει; Είναι πιο πολύστροφος και θα έχεις λίγη δύναμη παραπάνω..
Και βάλε και κάνα γραναζάκι για λίγη παραπάνω τελική, αυτό είναι φτηνό και εύκολο!
Όμως σου ξαναλέω, αν έχεις τόσο καημό, πάρε ένα 500 δεκαετίας, τουλάχιστον να είσαι ασφαλής! Κι από χρήματα, θα σου έρθει και πιο οικονομικά...

13 Οκτ 2010, 22:11
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

χμμ ευχαριστω μεγαλε !!! τ αγαπαω το μηχανακι μ κ δεν τ αλλαζω ευχαριστω παντος !!!

13 Οκτ 2010, 22:18
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ta panta ola
kleatryff έγραψε:

απο τα μοταρντ ζαντολαστιχα θα παρεις αυτο που θελεις....

Εικόνα

13 Οκτ 2010, 22:25
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 90 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: