Τώρα είναι 21 Νοέμ 2014, 05:02

Απαντήστε στο θέμα  [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
 ηλεκτρικες μοτοσυκλετες (plug'n'play) 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: GSX-R 1000
Δημοσίευση ηλεκτρικες μοτοσυκλετες (plug'n'play)
δειλα δειλα γινονται κινησεις για μοτοσυκλετες (οχι σκουτερ και λοιπα οικονομικα υποκαταστατα) ηλεκτροκινητες 100%.

οι καλυτερες κατα την αποψη μου μεχρι στιγμης ειναι το ktm freeride, ενα sx μηχανακι με 100 κιλα βαρος και 25 αλογα ηλεκτρικα και το honda RC-E.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

οι πληροφοριες για το honda ειναι εδω->

Honda will reveal this breathtaking electric sportsbike at the 42nd Tokyo Motor Show next month. Dubbed the RCE, the road-legal supersport-style bike uses the large, powerful electric motor employed in the firm's Insight hybrid car.

It's suspended front and rear by Ohlins TTX and is designed to "Pursue the joy of riding" says Honda. The firm promises "a powerful and smooth ride unique to an EV model" and 600-class performance in a 250cc-class body.

The styling draws heavily on the best period of the firm's hallowed racing past, its lines uninterrupted by the LED projector headlight mounted in the nose intake. If this is a test of public interest in an electric Honda sportsbike, they're pushing ALL the right buttons.

ενω το φοβερο video του ktm ειναι εδω

KTM Freeride

A lithium-ion battery provides power to the Freeride’s 2.5KW motor, with peak power claims of 30 hp and 31.7 lb-ft torque. Top speed is 70 km/h, that’s 43.5 mph for stateside readers, with the battery good for “approximately one hour” of “mixed off-road riding.” The plug-in battery can reach full recharge in 90 minutes, “but it can also be simply and quickly removed and replaced with another.” The battery is also good for a 500-recharge lifecycle
The Freeride frame uses what looks like steel frame tubes, with KTM PR saying it utilizes forged aluminum components as well. All told the claimed weight is 198.4 lbs (90 kg), lightweight but not as light as the spare design implies on first look, sans fuel tank and exhaust.

εμενα μου αρεσουν πολυ. θεωρω οτι τα ηλεκτρικα εχουν τεραστια πλεονετκματα σε παρα πολλους τομεις σε σχεση με τη βενζινη. ενταξει δεν λεω, χωρις ηχο εξατμισης θα ειναι σαν να βλεπεις τσοντα που τα αχ βαχ αντικατασταθηκανε απο βιολια. :lol:

Τελευταία επεξεργασία από killbill και 12 Νοέμ 2011, 01:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

12 Νοέμ 2011, 01:07
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Alitaria
Team: Antisocial
Δημοσίευση Re: ηλεκτρικες μοτοσυκλετες (plug'n'play)
Η ηλεκτροκινηση εχει δρομο μπροστα της. Δεν ειμαι αρνητικος γενικα,αλλα οχι στα fun bikes αλλα στα commuters...

Λεει ο ενας αντικοινωνικος στον αλλο
-Ουγκ..
-Ουγκ..
-Ουγκ ουγκ..
-Τα παραλες...

Εικόνα

12 Νοέμ 2011, 01:14
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

thodorisk έγραψε:
Η ηλεκτροκινηση εχει δρομο μπροστα της. Δεν ειμαι αρνητικος γενικα,αλλα οχι στα fun bikes αλλα στα commuters...

σιγουρα αξιζει στα commuters αλλα μονο στα βενζινοβορα. στα <125cc δεν υπαρχει λογος. εγω νομιζω οτι αξιζει και στα track bikes η sx.

μου αρεσει φοβερα οτι απαλλασσεσαι απο πολλα προβληματα και κερδιζεις πολυ σε βαρος! οι νεες μπαταριες ειναι πολυ ελαφριες και φιλικες προς το περιβαλλον. το freeride παντως το ερωτευτικα! :mrgreen:

12 Νοέμ 2011, 01:29
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Alitaria
Team: Antisocial
killbill έγραψε:
thodorisk έγραψε:

σιγουρα αξιζει στα commuters αλλα μονο στα βενζινοβορα. στα <125cc δεν υπαρχει λογος. εγω νομιζω οτι αξιζει και στα track bikes η sx.

μου αρεσει φοβερα οτι απαλλασσεσαι απο πολλα προβληματα και κερδιζεις πολυ σε βαρος! οι νεες μπαταριες ειναι πολυ ελαφριες και φιλικες προς το περιβαλλον. το freeride παντως το ερωτευτικα! :mrgreen:

Ελαφριες ειναι,οπως επισης και αδυναμες ;)

Λεει ο ενας αντικοινωνικος στον αλλο
-Ουγκ..
-Ουγκ..
-Ουγκ ουγκ..
-Τα παραλες...

Εικόνα

12 Νοέμ 2011, 02:10
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

thodorisk έγραψε:
killbill έγραψε:
thodorisk έγραψε:

το zero x που κυκλοφορει στην αμερικη κατεβαζει 23 αλογα και 4! κιλα ροπης. το ktm αποτι διαβασα παει για 30 αλογα και 3 κιλα ροπης. ουσιαστικα ειναι οι επιδοσεις ενος 125 διχρονου με μια τελικη κοντα στα 70.

12 Νοέμ 2011, 02:33
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: CB599fa
Team: Street Thugs
Κοιτα ποσο μπροστα ειναι η honda :whistle:

Kostas Rallis PHOTOGRAPHY

12 Νοέμ 2011, 15:16
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: CB599fa
Team: Street Thugs
To ΚΤΜ δεν ξερω αν θα πουλησει γιατι δεν θα εχει εξατμιση :lol: :lol:

Kostas Rallis PHOTOGRAPHY

12 Νοέμ 2011, 15:19
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: z 750
killbill έγραψε:
thodorisk έγραψε:
killbill έγραψε:
thodorisk έγραψε:

το zero x που κυκλοφορει στην αμερικη κατεβαζει 23 αλογα και 4! κιλα ροπης. το ktm αποτι διαβασα παει για 30 αλογα και 3 κιλα ροπης. ουσιαστικα ειναι οι επιδοσεις ενος 125 διχρονου με μια τελικη κοντα στα 70.

Συμφωνώ με τον Θόδωρα ότι η ηλεκτροκίνηση έχει πόλυ μέλλον ακόμα!!

Όσο για τη δύναμη του κτμ ΔΕΝ έχει καμία σχέση με κανενός 125 2τ..

Τα ΜΧ 125 2τ βγάζουν κοντά στα 40 άλογα και από βάρος πανω κατω στα ίδια θα είναι.. Δες και στο βίντεο που με το ζόρι περνάνε τα διπλά άλματα!

12 Νοέμ 2011, 15:23
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Placebo
Εμενα παντως το μιξερ της moullinex που εχω ειναι πολυ δυνατο!
Με τον αποχυμωτη εχω ενα θεμα στις μεσαιες, ψαχνoμαι για tunning, θα δουμε! :lol: :lol: :lol:

ENERGY=MOTORYCLE

12 Νοέμ 2011, 15:45
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: Z1Compressor
Οι δικοι μας βενζινοκινητηρες βγαζουν σταδιακα τη ροπη οπως ανεβαινουν οι στροφες,γι αυτο και η καμπυλη της δυναμομετρησης ειναι ανηφορικη.
Οι ηλεκτροκινητηρες βγαζουν τη μεγιστη ροπη απο το ξεκινημα σχεδον γι αυτο και δεν χρειαζονται μετατροπεα ροπης(κιβωτιο ταχυτητων) για να ξεκινησουν και να επιταχυνουν δυνατα.
Στους ηλεκτρικους αγωνες ομως αρχισαν να φαινονται δειλα και σε αυτους τα πρωτα κιβωτια 2 ταχυτητων,προφανως για λογους τελικης ταχυτητας.
πηγη:Dynagrego.com :lol:

12 Νοέμ 2011, 16:51
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: Z1Compressor
http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/ ... -dyno-run/

12 Νοέμ 2011, 17:14
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

dynagrego έγραψε:
Οι δικοι μας βενζινοκινητηρες βγαζουν σταδιακα τη ροπη οπως ανεβαινουν οι στροφες,γι αυτο και η καμπυλη της δυναμομετρησης ειναι ανηφορικη.
Οι ηλεκτροκινητηρες βγαζουν τη μεγιστη ροπη απο το ξεκινημα σχεδον γι αυτο και δεν χρειαζονται μετατροπεα ροπης(κιβωτιο ταχυτητων) για να ξεκινησουν και να επιταχυνουν δυνατα.
Στους ηλεκτρικους αγωνες ομως αρχισαν να φαινονται δειλα και σε αυτους τα πρωτα κιβωτια 2 ταχυτητων,προφανως για λογους τελικης ταχυτητας.
πηγη:Dynagrego.com :lol:

το μεγαλο προβλημα της ηλεκτροκινησης ειναι αυτο το φαινομενο που απο το μηδεν τραβαει καλα αλλα μετα δεν κλοτσαει πουθενα. δεν δινει ποτε την αισθηση οτι "τωρα μπηκε στην καλυ περιοχη και θα γινει χαμος!" και αυτο ενοχλει. γιαυτο λοιπον και για να δωσουν μεγαλυτερη τελικη απο τα 70χλμ θα βγει ενα συστημα κιβωτιου που θα σου δινει την αισθηση οτι οδηγας βενζινη.

ξαναλεω μην στεκεστε σε λεπτομεριες οπως η δυναμη. το ktm ζυγιζει 90κιλα και το honda οσο ενα racing 250ari!!! αρα εχουμε ενα τεραστιο πλεονεκτημα λογω βαρους. το μεγαλο πλεονεκτημα ομως -τεραστιο θα ελεγα ειναι η καταλανωση- που πραγματικα δεν εχουν αντιπαλο. αν βελτιωσουν την αυτονομια και αποδειχτουν και αξιοπιστα τοτε θα γαμησουν. η αξιοπιστια ειναι μεγαλο ζητημα, στα ηλεκτρικα νομιζω υπαρχουν τοσα λιγα εξαρτηματα που ειναι δυσκολο να χρειαστεις συνεργειο πριν τα 20.000 χλμ!!

World Record: Chip Yates and team set 8 Official Land Speed Records at Bonneville, and Chip retires from racing!

(click here for video!) (click here for press release!)

World Record: The fastest electric motorcycle at Pikes Peak International Hill Climb (12:50.094)!

World Record: The fastest electric motorcycle in the world (190.6 MPH)!

The world's most powerful electric superbike (240 HP, 400 ft/lbs of torque) δηλαδη 55 κιλα ροπης! :shock:

12 Νοέμ 2011, 17:28
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Kaze R
πες ετσι...Ειπα κ εγω αυτη η honda..Εβγαλε το crosstourer με συμβατικο πιρουνι κ ειπα τι να ετοιμαζει???
Και να..Ενα ηλεκτροκινητο με ohlins μπρος πισω, μπανανες, brembo...

και φορτώθηκες τα βάσανα έναντι
έχασες το δρόμο και πίστεψες αυτούς απέναντι!!!

12 Νοέμ 2011, 18:23
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: kafrilia
Εγώ δεν έχω καταλάβει τουλάχιστο στο οικολογικό κομμάτι, γιατί ασχολούνται με τα ηλεκτρικά όταν η κύρια πηγή παραγωγής ρεύματος , είναι ο λιγνίτης και το πετρέλαιο ? :ugeek:
θα φτάσει το ρεύμα να κοστίζει χειρότερα και απο βενζίνη, όχι ότι τώρα είναι φθηνό..

12 Νοέμ 2011, 18:33
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Placebo
Χωρια που οι μπαταριες τους χρησιμοποιουν σπανιες γαιες, που για την εξορυξη τους, την κατεργασια και χημικη επεξεργασια τους μεχρι το τελικο προοιον, απαιτει μεγαλες ενεργειακες δαπανες και περιβαλοντικη ρυπανση μεγαλυτερη απο αυτη που το οχημα θα γλιτωσει.

ENERGY=MOTORYCLE

12 Νοέμ 2011, 18:50
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Σορρυ αλλα εγώ δε θα μπορούσα να κανω προπόνηση μότοκροςς και να ακούω βιζν βζιν που κανει το ηλεκτρικό μοτερ..

Θέλω όταν είμαι στο βουνο να ακούω ΜΠΡΑΦ και να ακούγεται η ηχός στο απέναντι βουνό..(δεν είναι θέμα καγκουριάς, είναι θέμα απόλαυσης). Ασε που κ@υλώνεις απίστευτα με τον ήχο ενός μονοκύλινδρου 4τ και σε μπριζώνει να πας γρηγορότερα!!

Για τα αυτια σας και μόνο!!
http://www.youtube.com/watch?v=pnx-4PS_ngE

12 Νοέμ 2011, 18:57
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

tony19wrf έγραψε:
Σορρυ αλλα εγώ δε θα μπορούσα να κανω προπόνηση μότοκροςς και να ακούω βιζν βζιν που κανει το ηλεκτρικό μοτερ..

Θέλω όταν είμαι στο βουνο να ακούω ΜΠΡΑΦ και να ακούγεται η ηχός στο απέναντι βουνό..(δεν είναι θέμα καγκουριάς, είναι θέμα απόλαυσης). Ασε που κ@υλώνεις απίστευτα με τον ήχο ενός μονοκύλινδρου 4τ και σε μπριζώνει να πας γρηγορότερα!!

αστο δεν υπαρχει μετρο συγκρισης..Ειδικα η εκινηση με πολλα μαζι ειναι κολαση :twisted: :twisted:

12 Νοέμ 2011, 19:00
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

chaosm έγραψε:
tony19wrf έγραψε:

αστο δεν υπαρχει μετρο συγκρισης..Ειδικα η εκινηση με πολλα μαζι ειναι κολαση :twisted: :twisted:

Ασε μη μου τα θυμίζεις γιατι τρελλένομαι!! :twisted: :twisted:

12 Νοέμ 2011, 19:06
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

tony19wrf έγραψε:
chaosm έγραψε:
tony19wrf έγραψε:

Ασε μη μου τα θυμίζεις γιατι τρελλένομαι!! :twisted: :twisted:

οχι ρε τι να σου θυμιζω

:twisted: :twisted: :twisted:

12 Νοέμ 2011, 19:11
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: GSX-R 750 K8
θελω ενα κτμ οχι τωρα προχθες!!!!ποσο παει ρε αυτο??εχουν βγαλει τιμη??

12 Νοέμ 2011, 19:34
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 34 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Felagund, Yahoo [Bot] και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: