Τώρα είναι 22 Δεκ 2014, 12:05

Απαντήστε στο θέμα  [ 56 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
 Ποσα χιλιομετρα μπορει να αντεξει ενα καβασακι? 
Συγγραφέας Μήνυμα

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: ZX7-R
Team: Kawa fanatic
Δημοσίευση Re: Ποσα χιλιομετρα μπορει να αντεξει ενα καβασακι?
gpz 400r με 99.900 το έδωσα και από λάδι δεν έκαιγε τίποτα.

KLR 650 tengai το έδωσα με 3-4 χιλιάδες αφού γύρισε το κοντέρ έκαιγε λαδάκι αλλά αυτά καίνε και από την αρχή, απλά εμένα έκαιγε λίγο παραπάνω.

http://www.youtube.com/watch?v=ZUrsFprn2dg
ΤΤ:
https://www.facebook.com/PentelhTT?ref=hl

15 Δεκ 2012, 01:18
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: ZX12R-ZX250R
γνωριζω 12ρι του 2000 με 220.000 χλμ και ακομα συνεχιζει χωρις να εχουν αλλαχθει ποτε ελατηρια πιστονιων και κουζινετα στροφαλου η μπιελων... ο 50ρης πλεον κυριος που το εχει κανει κυριως δικαβαλες εξορμησεις, ο κινητηρας ειναι σε απολυτως εργοστασιακη μορφη κι εχει απλα ανοιξει μια φορα κεφαλη για να τριφτουν εδρες βαλβιδων...πλην της βασικης συντηρησης (λαδια , μπουζι κλπ) και καποια προβληματα με πηνια που ειχε περυσι, το μηχανακι δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο :o :dknow: κι ειναι μαλλον απο τις εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα...αρκετοι απο εσας ισως τον γνωριζετε καθως ειναι τακτικος θεατης στην πιστα των Μεγαρων (Βαγγελης το μικρο αλλα ειναι γνωστοτερος με το παρατσουκλι "μπογιατζης" εκ του επαγγελματος...) αλλα και απο την εξεζητημενη εμφανιση του 12ριου του που εχει δεχθει αρκετα διαφορετικα βαψιματα αλλα και διαμορφωση σε ουρα και πλαινα με πολυεστερικα τμηματα...
μηχανολογικα το μηχανακι δεν παρουσιαζει -ακουστικα τουλαχιστον- το παραμικρο συνηθες 12ριστικο "συμπτωμα" δηλ ουτε κουδουνισματα απο καμπανα η απο πιστονια, ουτε δισταγμους η κροταλισματα σε αλλαγες ταχυτητων και φυσικα ουτε τσιμπαει λαδι η ακτι αλλο που να δειχνει την "ηλικια" του μοτερ !! προσωπικα ουτε εχω δει η ακουσει για αλλο τετοιο "φαινομενο" αντοχης στο χρονο...σημειωτεον ο ιδιοκτητης του δεν ειναι μεν καφτης αλλα σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να τον πεις συντηρητικο καθως τα ανοιγματακια και τα μετρηματακια του τα κανει συχνα-πυκνα ευκαιριας δωθησης...

τι να πω... ισως στα δικα μου χερια δεν θα αντεχε ουτε τα μισα... το δικο μου εχει πλεον 67000 σαν καροτσα αλλα ο κινητηρας εχει μολις 25000 καθως ειναι ο τριτος που εχω βαλει καθως το πολυ τουμπανιασμα που ειχαν φαει οι δυο πρωτοι (στα 195 αρχικα και στα 210 σε επομενο σταδιο ο πρωτος μεχρι που τον ανατιναξα και στα 222 ο δευτερος που φυσικα εξ'ορισμου ειχε φτιαχτει απλα για να δινει πονο και "αντεξε" κατι περισσοτερο απο 1500 κοντραδικα χλμ...)

παντως θεωρω οτι ειναι και λιγο θεμα τυχης να εχει πετυχει λιγο παραπανω η "μαγια" απο το εργοστασιο... δηλ να εχει πραγματικα μηδενικες αποκλισεις απο το ιδανικο καθε κινουμενο μερος του κινητηρα σε συνδυασμο με μια σωστη συντηρηση για να επιτευχθει τετοια μακροζωια...

15 Δεκ 2012, 01:44
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Ninja 250R
After έγραψε:
Εδω στο Καναντα παντως αμαξι μεταχειρισμενο με 130.000χλμ θεωρειται καινουργιο :lol:

Για τι κυβικά όμως μιλάμε Γιώργο; Γιατί έχουν διαφορά τα 130 χιλιάδες χιλιόμετρα σε ένα 1300αράκι, σε σχέση με ένα αμάξι 3 ή 4 χιλιάδων κ.ε. ;)

15 Δεκ 2012, 11:30
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZXR 400
Mosfet έγραψε:
After έγραψε:
Εδω στο Καναντα παντως αμαξι μεταχειρισμενο με 130.000χλμ θεωρειται καινουργιο :lol:

Για τι κυβικά όμως μιλάμε Γιώργο; Γιατί έχουν διαφορά τα 130 χιλιάδες χιλιόμετρα σε ένα 1300αράκι, σε σχέση με ένα αμάξι 3 ή 4 χιλιάδων κ.ε. ;)

Εκει κατω απο 2λιτρο δεν...

"I once prayed to god for a bike, but quickly found out he didnt work that way...so I stole a bike and prayed for his forgiveness "

15 Δεκ 2012, 12:03
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Ninja 250R
Το ξέρω, για αυτό το έγραψα. Στο Αμέρικα γενικά κυκλοφορούν τρελά κυβικά, γιατί οι αποστάσεις είναι τεράστιες. 8-)

15 Δεκ 2012, 12:26
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZZR 1400
τα 14αρια ποσο λετε αντεχουν με καλη συντηρηση? δε με βλεπω να το αλλαζω συντομα και με τα χιλ που κανω (15.000 σε 6 μηνες) βλεπω να φτανω κατοσταρα σε ενα δίχρονο 8-)

15 Δεκ 2012, 12:51
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: ΑΒ+
Μηχανή: Eliminator
Team: GEMS
ZL 250 του 92' με 60.000 χιλιομετρα.το βαζεις μπρος και κουδουνανε ολα μεσα σαν αρμα μαχης μεχρι να ζεσταθει :D

Ποσο περιπου οριο ζωης εχουν τα 250αρακια?Με την αναλογη συντηρηση παντα.

Aνταλλακτικα για Kawa Eliminator 250,ZZR 250,GPX (ninja)250

15 Δεκ 2012, 13:16
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: Z1Compressor
Mosfet έγραψε:
Το ξέρω, για αυτό το έγραψα. Στο Αμέρικα γενικά κυκλοφορούν τρελά κυβικά, γιατί οι αποστάσεις είναι τεράστιες. 8-)
κυκλοφορουν τρελλα κυβικα,γιατι πηδανε ολο το πλανητη για να εχουν φθηνη βενζινα,χα-χα!

15 Δεκ 2012, 13:21
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZRX 1200R
Team: Venos
StAtHiZ έγραψε:
ZL 250 του 92' με 60.000 χιλιομετρα.το βαζεις μπρος και κουδουνανε ολα μεσα σαν αρμα μαχης μεχρι να ζεσταθει :D

Anhelo 250 επισκευασα προσφατα με 170.000 χλμ
Τιποτα τραγικο, 2 εμβολα, ρεκτιφιε, κουζινετα, καδενα και 4 βαλβιδες.
Στο δικο σου το μειονεκτημα ειναι οτι εχει ερθει μεταχειρισμενο απο ιαπωνια, και ετσι δεν μπορεις να ξερεις ποσα χιλιομετρα εχει κανει.

15 Δεκ 2012, 14:06
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: ΑΒ+
Μηχανή: Eliminator
Team: GEMS
mastrogeorge έγραψε:
StAtHiZ έγραψε:

Anhelo 250 επισκευασα προσφατα με 170.000 χλμ
Τιποτα τραγικο, 2 εμβολα, ρεκτιφιε, κουζινετα, καδενα και 4 βαλβιδες.
Στο δικο σου το μειονεκτημα ειναι οτι εχει ερθει μεταχειρισμενο απο ιαπωνια, και ετσι δεν μπορεις να ξερεις ποσα χιλιομετρα εχει κανει.

170.000 ε... :o μ'αρεσε αυτο :D

Το 1997 οταν το πηραμε ειχε 12.000 αναγραφομενα στο κοντερ...Ποσα μπορει να κατεβασε ο ''σουγαμωτομαγαζακι'' δεν ξερω :mrgreen:

Παντως τα 170.000 μου εκαναν εντυπωση για ενα τετοιο μοτερακι :)

Aνταλλακτικα για Kawa Eliminator 250,ZZR 250,GPX (ninja)250

15 Δεκ 2012, 14:19
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: ZX636R 06
chrisdrifter έγραψε:

KLR 650 tengai το έδωσα με 3-4 χιλιάδες αφού γύρισε το κοντέρ έκαιγε λαδάκι αλλά αυτά καίνε και από την αρχή, απλά εμένα έκαιγε λίγο παραπάνω.

Καλα ρε φιλε δεν εκανες ακομα 100χλμ να εχεις την χαρα να δεις αυτο το νουμερακι στο κοντερ σου? :)

15 Δεκ 2012, 16:23
Προφίλ
Άβαταρ μέλους
foler έγραψε:
chrisdrifter έγραψε:

Καλα ρε φιλε δεν εκανες ακομα 100χλμ να εχεις την χαρα να δεις αυτο το νουμερακι στο κοντερ σου? :)

και με 100.000 στο κοντέρ ποιός θα το αγόραζε;
(όπως στο ανέκδοτο, ποιός θα φάει τα 100 σουβλάκια; ενώ τα 99...)

:tooth:

http://www.youtube.com/watch?v=_XygHmTw ... re=related

15 Δεκ 2012, 16:49
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: zzr 1400
HUMPHREY έγραψε:
τα 14αρια ποσο λετε αντεχουν με καλη συντηρηση? δε με βλεπω να το αλλαζω συντομα και με τα χιλ που κανω (15.000 σε 6 μηνες) βλεπω να φτανω κατοσταρα σε ενα δίχρονο 8-)

5000.0000 υπολογιζω να παει το δικό μου. :lol:
Εμεις να δουμε πόσα θα φτασουμε. ( χρόνια ) ;)

15 Δεκ 2012, 18:05
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Vespa PX-150
Με το Νταγιανγκι παντος εχω ξεπερασει τα 150.000 χωρις να μου εχει καει ουτε γλομπακι βενζινη αλλαγη λαδιων στην ωρα του κανενα μπουζι που και που κανενα φιλτρακι αρεα και που και εφυγες.............

16 Δεκ 2012, 20:32
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

alexcool έγραψε:
Με το Νταγιανγκι παντος εχω ξεπερασει τα 150.000 χωρις να μου εχει καει ουτε γλομπακι βενζινη αλλαγη λαδιων στην ωρα του κανενα μπουζι που και που κανενα φιλτρακι αρεα και που και εφυγες.............

:shock: :shock: :shock:
Με κινεζικο???
150 χιλιαδες?
Αποκλειεται εκτος και καταναλωνει 1 λιτρο λαδι στα 100 χιλιομετρα
Δεν εχεις αλλαξει ουτε πιστονι???

"I once prayed to god for a bike, but quickly found out he didnt work that way...so I stole a bike and prayed for his forgiveness "

17 Δεκ 2012, 00:24
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Alexisssss έγραψε:
alexcool έγραψε:

:shock: :shock: :shock:
Με κινεζικο???
150 χιλιαδες?
Αποκλειεται εκτος και καταναλωνει 1 λιτρο λαδι στα 100 χιλιομετρα
Δεν εχεις αλλαξει ουτε πιστονι???

Τιποτα φιλε το εχω απο το 1996 το πρωτο Νταγιανγκ που κυκλοφωρησε στην Κρητη ητανε κατ ευθειαν αυτο κατ αρχην εχω την εντυπωση οτι ειναι κορεατικο και οχι κινεζικο κατσε να δω την αδεια μια στιγμη,εδω σου λεω δεν μου εχει καει ουτε γλομπακι.

http://dayangmotorcycles.en.ecplaza.net/

:smoke: :smoke: :smoke: :smoker: :smoker: :harhar:
Εικόνα

17 Δεκ 2012, 00:47
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Ρε αλεξ 150 χιλιαδες χιλιομετρα η παπια;; Εισαι σιγουρος;;

17 Δεκ 2012, 01:13
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Alexisssss έγραψε:

Ε υπολογισε ειναι τωρα τι εχουμε 2012? ειναι 16 χρωνο εχει κλησει μπενει στα 17, υπολογισε το λιγοτερο εγω σου λεω που την χρησημοποιω καθε μερα και την πηρα το 1996 οταν με πηρανε στην σχολη τουριστηκων επαγγελματων στο Ηρακλειο και πηγενωερχομουνα για 2 χρονια εξω απο το Ηρακλειο 20χλμ αποσταση δηλαδη 100χλμ 2 φορες την εβδομαδα καθε παρασκευη που φευγαμε και γυριζαμε Κυριακη βραδυ περιπου απο το Ρεθυμνο μεχρι το κοκκινη Χανι που ειναι πριν την Χερσονησο,δεν μπωρω να σου δειξω και το κοντερ γιατι οι δικτες εχουνε λιωσει στην κυριολεξια σταματησανε να δουλευουνε καπου στα 30.000 ενταξει εγω δεν σου λεω 150 αλλα τα 100 τα εχει περασει σιγουρα.

17 Δεκ 2012, 01:23
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

alexcool έγραψε:
Alexisssss έγραψε:

Ε υπολογισε ειναι τωρα τι εχουμε 2012? ειναι 16 χρωνο εχει κλησει μπενει στα 17, υπολογισε το λιγοτερο εγω σου λεω που την χρησημοποιω καθε μερα και την πηρα το 1996 οταν με πηρανε στην σχολη τουριστηκων επαγγελματων στο Ηρακλειο και πηγενωερχομουνα για 2 χρονια εξω απο το Ηρακλειο 20χλμ αποσταση δηλαδη 100χλμ 2 φορες την εβδομαδα καθε παρασκευη που φευγαμε και γυριζαμε Κυριακη βραδυ περιπου απο το Ρεθυμνο μεχρι το κοκκινη Χανι που ειναι πριν την Χερσονησο,δεν μπωρω να σου δειξω και το κοντερ γιατι οι δικτες εχουνε λιωσει στην κυριολεξια σταματησανε να δουλευουνε καπου στα 30.000 ενταξει εγω δεν σου λεω 150 αλλα τα 100 τα εχει περασει σιγουρα.

Kαι δεν καιει πολλα λαδια;;;

17 Δεκ 2012, 01:39
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Alexisssss έγραψε:
Kαι δεν καιει πολλα λαδια;;;

Τιποτα πεντακαθαρα καυσαερια, λογο τιμης!

17 Δεκ 2012, 01:42
Προφίλ WWW
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 56 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : melsaltas και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: