Τώρα είναι 24 Ιούλ 2014, 16:03

Απαντήστε στο θέμα  [ 50 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
 Oλα τα 2τροχα φορανε κρανος! 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZX9 R
Δημοσίευση Oλα τα 2τροχα φορανε κρανος!
Ανά καιρούς εδω μέσα η σε αλλα φορουμ έχουν δημοσιευτεί παρά πολλά thread με το εξής περιεχόμενο : <<έχω αυτή την μηχανή (βαλε οποία θες) τι κράνος να πάρω?>>

Η πραγματικότητα φίλοι και wanna be εχθροί αναβατές και συνφορουμιτες είναι μια και είναι απλή.

Ότι 2τροχο και να έχεις από 50cc παπί/σκούτερ έως 1400cc + μοτοσικλέτα το κράνος πρέπει να είναι εγκεκριμένο (ece στην ευρωπη ή snell, bsi) full face και στο σωστό νούμερο.

*εκτός των εντουράδων που έχουν αλλού τύπου κράνη.

Γενικά ειδή από κράνη

Στην αγορά μοτοσικλετιστριών ειδών θα βρούμε άπειρα σχεδία και διαφόρους τύπους από κράνη.
Όπως τα Jet που είναι τα ''μισά'' που λέμε στην αργκό , τα full face που πιάνουν όλο το πρόσωπο μας η τα ''σπαστά'' που ανοίγουν και κλείνουν δίνοντας μας την δυνατότητα να έχουμε και jet και full face.

---------

Στατιστικά τα περισσότερα χτυπήματα τα δεχόμαστε στο πρόσωπο και στο πίσω μέρος του κεφαλιου.Διοτι στο πλάι έχουμε φυσικά ''μανιτάρια'' τους ώμους μας.Οχι ότι στο πλάι δεν χτυπαμε!φυσικα!.Ειπα...τα περισσοτερα.

Όταν λοιπόν οδηγούμε αμέριμνοι το δίκυκλο μας (που μπορεί να είναι από σουπερ ντουπερ παπί έως διαστημικό 1000ρι) και είμαστε στο δρόμο , έχοντας τόσα πολλά εμπόδια (κινητά και ακίνητα) έχουμε σοβαρές πιθανότητες να έχουμε μια πτώση.

Τύπου jet κράνη

Όταν λοιπόν φοράμε ανοιχτό κράνη τύπου jet η σπαστών διακατέχουμε τον κίνδυνο να πέσουμε και να χτυπήσουμε σοβαρα.Εφοσον το πρόσωπο μας είναι ακάλυπτο.

Φανταστείτε απλά τι θα γίνει αν χτυπήσει το πρόσωπο μας στη άσφαλτο η αν τριφτεί κιόλας.

Το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό.

Επίσης στα περισσότερα από τα jet (όχι στα σπαστά) ακάλυπτα μένουν και τα αυτιά.

Αν κάποιος μας δώσει ένα χαστούκι στο αυτί θα μας γονατισει.Φανταστιτε το στο τσιμέντο....

----------

Τα ''σπαστά'' κράνη

Τα σπαστά κράνη λοιπόν φαντάζουν πολύ βολικα.Διοτι το κλείνεις δεν κρυώνεις και είσαι προστατευμενος.Ζεστενεσε? το ανοίγεις...θες να φτερνιστείς/καπνισεις?το ανοίγεις και είσαι ωραίος και μοιραίος.

Σωστά.

Όμως μηχανισμός που επιτρέπει στο κομμάτι του κράνους που καλύπτει το σαγόνι μας να ανοίγει και να κλείνει είναι περισσότερο επιρρεπείς από ένα κλειστού τύπου κράνος (full face) στις πτώσεις για να σπασει.Σπαζοντας αυτό μένει το σαγόνι μας ακάλυπτο....και εν συνεχεία το πρόσωπο μας.

Επίσης λόγο του μηχανισμού τους τα κράνη αυτά τείνουν να είναι ποιο βάρια από τα full face (με μεγάλες διαφορές) δυσκολεύοντας τον αυχένα μας.Επισεις η αεροδυναμική τους στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι κάτω του μετρίου κάνοντας ένα ταξίδι εκτός πόλεως κουραστικό.(πόσο μάλλον αν η μοτοσικλέτα μας είναι γυμνή (naked) η αν η ζελατίνα της μοτοσικλέτας δημιουργεί στροβιλισμούς).

------------

Τύπου full face

Πάμε τώρα σε τελείως κλειστά κράνη (full face) αυτό το είδος θεωρώ ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί να επιλέξει ένας μοτοσικλετιστής για να προστατευτεί.

Τα κράνη αυτά μας προστατεύουν τέλειος σε όλο το πρόσωπο και είναι κατασκευασμένα έτσι ώστε να μπορούν να αποσβήσουν το χτύπημα σε ένα μεγάλο ποσοστό και να μας σώσουν.

Υπάρχουν παρά πολλά στη αγορά για να διαλεξουμε.Βαρια , ελαφριά , με πολλούς αεραγωγούς η ''φαλακρά'' χωρίς πολλούς αεραγωγους.Για αγωνιστική χρήση η για τουρισμοί αεροδυναμική η άχυμε μαλακά μαξιλαράκια η με ποιο σκλήραινε αφαιρούμενα τα μέσα μέρη η άχυμε σχεδία η μονόχρωμη γκάμα είναι αρκετά καλή και για όλα τα βαλάντια.

-----------

Μοντέλα και σειρές

Όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν κράνη έχουν διαφορές σειρές οι οποίες αποτελούνται από διάφορα μοντέλα.

Υπάρχουν ΚΥΡΙΩΣ 3 κατηγορίες : τα φθηνή κράνη , τα λίγο ακριβότερα και τα ακριβά που είναι συνήθως τα κορυφαία όπως συνηθίζουμε να λέμε.

Κάθε σειρά έχει και από ένα είδος κελυφους άφου που προορίζετε για τα διάφορα σχήματα που μπορεί να έχει το κεφαλι.Αλλοι έχουμε στρόγγυλα άλλοι οβάλ άλλοι μακρόστενα.

Δεν φοράμε όλοι το ίδιο μοντέλο (δεν μας κάνει / μας ενοχλεί / είναι κοντό / είναι φαρδύ κλπ)

Συνήθως η μεσαία σειρά (τα λίγο ακριβά όπως τα ονόμασα) είναι για όλους τους τύπους κεφαλιού γιατί το targer group των αναβατών είναι εκεί .

Για αυτό το λόγο πρέπει να δοκιμάζουμε διάφορα κράνη ώστε να δούμε ποιο ''κάθετε'' καλά στο κεφάλι μας.
---------------

Το σωστό μέγεθος

Μερικά από τα α για να δούμε είναι : να μην μας ενοχλεί σε κάποιο σημείο συγκεκριμένα (συνήθως στο μέτωπο) να μην ασφυκτιάμε μέσα σε αυτά αλλά να μην είναι και πολύ ανετα (διοτι τα μαξιλαρακια που μας δημιουργουν την αισθηση του στενου πεφτουν με την χρηση).
Να μην μας αφηνουν σε καποιο σημειο κοκκινηλες διοτι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα σε πολυωρη χρηση να μας δημιουργησει πονο.Ετσι οταν παμε σε ενα καταστημα να δοκιμασουμε ενα κρανος θα πρεπει τουλαχιστον για 10 λεπτα να το εχουμε στο κεφαλι μας (εκτος και αν μας ενοχλει κατι πολυ εντονα οπωτε και το βγαζουμε αμεσως).

Σε αυτο το σημειο να πω οτι μπορει να μας αρεσει παρα πολυ ενα κρανος αν ομως συμβαινει κατι απο τα παραπανω και εν ωρα οδηγησεις καπου μας ενοχλει ολη η προσοχη μας θα στραφει στο σημειο που νιωθουμε την ενοχληση.Με αποτελεσμα να μην εχουμε 100% την προσοχη μας στο δρομο και την οδηγηση.Και ειναι πολυ σημαντικο να ειμαστε 100% εκει διοτι ακομα και 1 δευτερολεπτο απροσεξιας μπορει να αποβει μοιραιο....και να θυμαστε παντα οτι ειμαστε ακαλυπτοι και σε 2 ροδες...

HEAVY fucking METAL \m/_(o o)_\m/

Τελευταία επεξεργασία από evi και 09 Ιαν 2010, 02:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

09 Ιαν 2010, 01:37
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Δημοσίευση Re: ολα τα 2τροχα φορανε κρανος!
Καλυτερα να επιλεγουμε κρανη που να ειναι ελαφρια.Να εχουν ευκολη αντικατασταση ζελατινας.Να εχουν φθηνα περιφερειακα (ζελατινες / αεραγωγους).Να εχουν μαλακο εσωτερικο (μαξιλαρακια) που να ειναι ολα αφαιρουμενα για να μπορουμε να τα βγαζουμε και να τα πλενουμε ξεχωριστα απο το κρανος μας ωστε να το διατηρουμε σε καλυτερη κατασταση και να κραταμε την υγιεινή μας.

-------

Περι αεραγωγων

Οι πολλοι αεραγωγοι ειναι μεν καλοι ιδιαιτερα κατα τους καλοκαιρινους μηνες διοτι ποιο πολυς αερας θα μπαινει μεσα και ετσι δεν θα ζεστενομαστε τοσο.Παρολλα αυτα ομως οι πολλοι αεραγωγοι δημιουρφουν και μεγαλυτερη φασαρια στο εσωτερικο του κρανους.Αν επιλεξετε κατι τετοιο και ο θορυβος ειναι αρκετος (δεν ειναι ολα τα κρανη ιδια αλλα ειναι περισσοτερο και αλλα λιγοτερο θορυβοδοι) υπαρχει η λυση που ακουει στο ονομα ωτοασπιδες.

----------

Ενα κρανος εχει αρκετα μερη.Υπαρχουν διαφορων ειδων ζελατινες (φιμε , πορτοκαλι , ημιφιμε κλπ).Υπαρχουν τα Pinlock που τοποθετουντε πανω στις ζελατινες και φροντιζουν να μην θαμπωνουν(μερικα κρανη τα παρεχουν με την αγορα τους ωστε να τα τοποθετησουμε εμεις αλλα οχι και τα πουλανε εξτρα , μερικα ειναι ηδη τοποθετιμενα πανω στη ζελατινα).

Υπαρχει το επιρηνιο που ειναι ενα κομματι που μπαινει στο μερος που βρησκετε η μυτη μας και το υποσαγιο που μπαινει στο σημειο του σαγονιου (υπαρχει και δυχτιοτο).Για το κρυο κυριως υπαρχουν αυτα (αλλα και για αλλη χρηση οπως το να μην θαμπωνει πολυ η ζελατινα μας -για το επιρηνιο).

Τα κουμπωματα ειναι κυριως δυο.Τα DDring που ειναι οι 2 κρικοι και περναμε το λουρακι μεσα.Και το πλαστικο κουμπωμα που μπαινει συρταρωτα.Καλυτερο συστημα ειναι το DDOring διοτι δεν χαλαει/σπαει/κολλαει οπως το αλλο που ΙΣΩΣ καποια στιγμη να παθει ζημεια και (κυριως για τους αντρες) το ορινγκ δεν ενοχλει τοσο στο ''μηλο'' σας.

Αν ειμαστε πολυ ψειρες τοτε θα πρεπει να ξερουμε οτι αν αρχιζουμε να σκαλιζουμε τα κρανη να κολλαμε αυτοκολητα να τα πεταμε αριστερα και δεξια η να τα αφηνουμε σε μερη που εχουν πολυ πολυ ζεστη (πχ το χειμωνα κοντα σε καλοριφερ) τοτε πρεπει να γνωριζουμε οτι οι κατασκευαστριες εταιρειας δεν μας παροτρουν να τα κανουμε αυτα διοτι αλλοιωνουμε την συσταση του κρανους μας με το καιρο και παυει να ειναι τοσο ασφαλες.

-----------------------

Ας πω τωρα κατι.Μιλησα προηγουμενος για τα κορυφαια κρανη καθε εταιρειας.

Συνηθως αυτα εχουν κατασκευαστει για αγωνιστικη οδηγηση για αυτο ειναι τα ελαφροτερα με τους περισσοτερους αεραγωγους και δεν δινουν τοση βαση σε πραγματα οπως ο θορυβος.Σε καποιον που οδηγει στο περιβαλλον της πιστας του ειναι τρομερα χρησιμο να αεριζετε το κρανος οσο το δυνατον περισσοτερο....αυτο παλι δεν χρειαζετε στον ανθρωπο που ταξιδευει (και τον χειμωνα) διοτι αυτος θελει την ζεστη του και την υσηχια του.(βλεπε τι λεω ποιο πανω για τους αεραγωγους).

Θα μου πειτε τωρα....ρε κοπελια δεν ειμαστε αγωνιζομενοι...γιατι να τα βγαζουν αυτα τοτε οι εταιρειες.Σωστα!οπως βγαζουν τα super sport βγαζουν και αυτα.Για αυτο το λογο υπαρχουν ανα το κοσμο πιστες και track day.

Ετσι λοιπον για μενα που δεν μπαινω πιστα ισως το RSR2 της shark η το X-SPIRIT2 (αντικαστατης του x-spirit) της shoei η του RX GP (αντικαταστατης του rx7 CORSAIR) της arai να μην ειναι τα καταλληλα κρανη.Ισως εγω να ειμαι τουριστικος τυπος και να θελω ενα κρανος που να μην κανει πολυ θορυβο (λιγοτερους αεραγωγους- αλλα σωστους για να μην σκαω το καλοκαιρι).Αρα θα πρεπει να αναζητησω το επομενο μοντελο απο αυτο.

------------------------

Απο την αλλη ποτε δεν ειναι κακο να παρουμε αυτο που θεωρουμε καλο.Και αν μας καθετε καλα το κελυφος του καλυτερου της σειρας ασχετος παπιου η super sport αυτο θα παρουμε!

Εχοντας δοκιμασει καμμια 15ρια διαφορετικα κρανη εχω δει τι μου αρεσει και τι δε μου αρεσει στο καθενα απο αυτα.Ομως ειναι προσωπικη εκτιμηση για τα δικα μου δεδομενα.Το να μπορουμε να επιλεξουμε βαση γνωσεις τον προστατευτικο μας εξοπλισμο (οτι και να ειναι αυτο) ερχετε μεσα απο την εμπειρια μας , ακριβως οπως βελτιονομαστε βαση εμπειριας και στην οδηγηση μας.

κλεινω θελοντας να τονισω κατι

ο καθενας ειναι υπευθηνος για τον εαυτο του.Γνωμες θα ακουσετε πολλες.Καλυτερα να δουλευει στο τελος η λογικη σας.Δεν εχει σημασια ΤΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΧΕΤΕ σημασια εχει ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ και ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΚΡΙΣΗ.Δεν εχει σημασια ποσο κανει!η ζωη σας ειναι ανεκτιμητης αξιας.Εγω ειτε οδηγω την μοτοσυκλετα μου ειτε το σκουτερ μου που ειναι 125 κυβικα φοραω τα ιδια κρανη τα ιδια μπουφαν γαντια μποτες.ΧΤΥΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ των 50cc

1)αν καποιος διακρινει καποιο λαθος στα λεγομενα μου καλως να μου τα διορθωσει.
2)Αν καποιος εχει καποια απορεια που ΙΣΩΣ να μπορω να την λυσω καλος να ρωτησει.
3)Σαφος και αφησα πολλα πραγματα εξω οπως τα υλικα που ειναι κατασκευασμενα τα διαφορα κρανη και η διαφορα των υλικων.Ομως το θεμα κρανος ειναι ενα τεραστιο κεφαλαιο και θα επρεπε να σας κουρασω παρα πολυ με ατελειωτα σεντονια.
4)προσπαθησα να μην χρησημοποιω πολυ ορολογια αλλα να ειναι τελειως απλοικα , στοχος μου ηταν ακομα και αυτος που αγοραζει πρωτη φορα κρανος να καταλαβει 2 πραγματα απο τα τοσα που υπαρχουν (και δεν τα ξερω ολα ουτε και εγώ).

:beerchug:

Τελευταία επεξεργασία από evi και 09 Ιαν 2010, 02:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

09 Ιαν 2010, 01:39
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

τα παραπανω ειναι η προσωπικη μου εμπειρια και φυσικα εδειξα οτι αν εχω κεφι γραφω ατελειωωωταααα σεεεεντοονιαααα :oops:

09 Ιαν 2010, 01:40
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: Katsikisia
evi έγραψε:

ο καθενας ειναι υπευθηνος για τον εαυτο του.Γνωμες θα ακουσετε πολλες.Καλυτερα να δουλευει στο τελος η λογικη σας.Δεν εχει σημασια ΤΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΧΕΤΕ σημασια εχει ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ και ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΕΚΡΙΣΗ.Δεν εχει σημασια ποσο κανει!η ζωη σας ειναι ανεκτιμητης αξιας.Εγω ειτε οδηγω την μοτοσυκλετα μου ειτε το σκουτερ μου που ειναι 125 κυβικα φοραω τα ιδια κρανη τα ιδια μπουφαν γαντια μποτες.ΧΤΥΠΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΙ των 50cc

+++ :ok: :ok:

αυτο να το ακουνε καποιοι που με ειρωνευτηκαν πως οδηγω το 125 με dainese jacket κ shoei κρανος.

αλλα μπροστα στην SteLLou τους εχω ολους γραμμενους κ ας εχουν αεροσκαφος.. :guns:

09 Ιαν 2010, 01:56
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0-
μπραβο στο κοριτσι μας ;) :respect:

καταπιάστηκες με όλα όσα μπορεί να μας απασχολούν κατά την αναζήτησ του ιδανικού κράνους,καποια εχουν κατα καιρους αναφερθεί σε διαφορα θεματάκια αλλά ποτέ μαζεμένα ;)

+1 κι απο μενα στο να μην πεφτουν οι μοτοσικλετιστες θυματα του marketing των εταιρειών και να στρεφονται σ'αυτό που πραγματικά θα τους καλυψει κι όχι να αγοράζουν κρανος λόγων γραφικών και λοιπων πουλ μουρ παραγόντων :)

09 Ιαν 2010, 02:02
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

ευχαριστω!ελπιζω να μην ειναι κουραστικο και αν θελετε να διωρθωσετε η να προσθεσε κατι θα ηταν ευχαριστης μου

:oops:

:D

09 Ιαν 2010, 02:11
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: zx10r
Team: Antisocial
Αψογο
Δεν νομιζω να χρειαζεται ουτε ''τελεία'' για διόρθωση.
:respect:

09 Ιαν 2010, 02:18
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0-
Και ξαναβλέποντας τα όσα εύστοχα σχολιάζει η Εvi για την ασφάλεια των κρανων τυπου Jet, εχω την εντύπωση οτι στις διατάξεις του Κ.Ο.Κ περι χρησης κράνους στους οδηγους 2τροχων δεν προβλέπονται όσα κράνη ΔΕΝ καλύπτουν τ'αυτιά και συνεπώς αν κάποιος το φορά απλά για να μη τον γράφουν κι όχι για την ασφάλειά του,εξακολουθεί να μένει ακάλυπτος :idea:

αν καποιος μπορει να το διασταυρώσει και να με διορθώσει σε περίπτωση λάθους,καλοδεχούμενο εννοείται ;)

09 Ιαν 2010, 02:36
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Vespa PX-150
Mμπραβο ρε πολυ καλο και επικαιρο θεμα οπως παντα και διαχρωνικο βεβαια σωστος ο παιχτης.
@ Στελου Βαζε το σωστο φουλ φεις κρανακι σου οπως το κανεις και ας ειναι και με πατινη και ασε τση μαλακες να λενε εχω δει περιπτωτωσεις που σχεδων με μηδενικη ταχυτητα σε ποδηλατο ο αλλος εχει πεσει σε σημειο που αν στο δειξουνε μετα θα πεις αποκλειεται πλακα μου κανεις και εχει σπασει τα μουτρα του(νοσοκομειο και ραμματα).
Εχω κι εγω το κρανακι μου ειναι το σωστο μεγεθος βεβαια αλλα εχω ενα προβλημα η μυτη μου σχεδων ακουμπαει μπροστα αφου την εχω μεγαλη την μυτη εεεε!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:
Επισης μου πεζουνε τ;α νευρα ολοι αυτοι που περνουνε τα στριτ τα σουπερσπορ και της μεγαλες μηχανες γενικα και δεν φορανε κρανοι γιατι βλεπεις τα χουμε ξαναπει βεβαια δεν θελουνε να χαλασουνε την χωριστρα αλλα το χειροτερο ειναι οτι εχουνε και τση βιολες απο πισω μα καλλα τον εαυτο σου δεν τον σκεφτεσαι σκεψου ρε κακομοιρι τον αλλο αλητη ασχημε μια βολτα στο Ρεθυμνο την Κυριακη και οχι μονο θα σας πησει.
Επισης με την παρουσα ευκαιρια θελω να καταγειλω τον ΣΥ.ΜΟ.ΡΕ συλογος μοτοσυκλετηστον Ρεθυμνης γιατι σχεδων κανεις απο κει μεσα δεν φοραει κρανος μεσα στην πολη :shock: και μετα σου λεει φιλοι της μηχανης σαν λεμε τωρα συλογος κατα του καπνισματος η του καρκινου των πνευμονων και να καπνιζουνε 2 πακετα την ημερα ο καθενας. :lol: :lol: :lol: :lol:
Και μετα σου λεει γινε μελος.
Δεν νωμιζω.

09 Ιαν 2010, 02:41
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Versys
Εvi Rulezzz...και να προσθέσω αυτό που μου 'πε ένας φίλος τροχαίος για ένα παιδί που στούκαρε με ανοιγόμενο που το είχε εκείνη την ώρα ανοιχτό κι έχασε το σαγόνι του... :shock: :cry:

09 Ιαν 2010, 02:56
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Εχει και ο κολητος μου Νικνταν ανοιγωμενο κρανακι της Α'ι'ροχ για να καπνειζη απανω στην μηχανη μα ελεος ρε πουστη μου πια με αυτα τα τσιγαρα.
Α και που σε κολλητε για πες αλευρι η Μαλπουρια σε γυρευει απο τον αλλο μηνα 3,61 εουρω το πακετακι.
+ 1000000 απο μενα 5 να το πανε αλλα θα μου πεις τα κορο'ι'δα ποτε δεν παιθενουν ο αλλος δεν εχει λεφτα να περει ψωμι που λεει ο λογος αλλα το τσιγαρακι του ομως ασε που χαλαει και την υγεια του με το συμπαθειο ε.

09 Ιαν 2010, 03:03
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: 636
alexcool έγραψε:
Mμπραβο ρε πολυ καλο και επικαιρο θεμα οπως παντα και διαχρωνικο βεβαια σωστος ο παιχτης.
@ Στελου Βαζε το σωστο φουλ φεις κρανακι σου οπως το κανεις και ας ειναι και με πατινη και ασε τση μαλακες να λενε εχω δει περιπτωτωσεις που σχεδων με μηδενικη ταχυτητα σε ποδηλατο ο αλλος εχει πεσει σε σημειο που αν στο δειξουνε μετα θα πεις αποκλειεται πλακα μου κανεις και εχει σπασει τα μουτρα του(νοσοκομειο και ραμματα).
Εχω κι εγω το κρανακι μου ειναι το σωστο μεγεθος βεβαια αλλα εχω ενα προβλημα η μυτη μου σχεδων ακουμπαει μπροστα αφου την εχω μεγαλη την μυτη εεεε!!!!!:lol: :lol: :lol: :lol:
Επισης μου πεζουνε τ;α νευρα ολοι αυτοι που περνουνε τα στριτ τα σουπερσπορ και της μεγαλες μηχανες γενικα και δεν φορανε κρανοι γιατι βλεπεις τα χουμε ξαναπει βεβαια δεν θελουνε να χαλασουνε την χωριστρα αλλα το χειροτερο ειναι οτι εχουνε και τση βιολες απο πισω μα καλλα τον εαυτο σου δεν τον σκεφτεσαι σκεψου ρε κακομοιρι τον αλλο αλητη ασχημε μια βολτα στο Ρεθυμνο την Κυριακη και οχι μονο θα σας πησει.
Επισης με την παρουσα ευκαιρια θελω να καταγειλω τον ΣΥ.ΜΟ.ΡΕ συλογος μοτοσυκλετηστον Ρεθυμνης γιατι σχεδων κανεις απο κει μεσα δεν φοραει κρανος μεσα στην πολη :shock: και μετα σου λεει φιλοι της μηχανης σαν λεμε τωρα συλογος κατα του καπνισματος η του καρκινου των πνευμονων και να καπνιζουνε 2 πακετα την ημερα ο καθενας. :lol: :lol: :lol: :lol:
Και μετα σου λεει γινε μελος.
Δεν νωμιζω.

Ρε συ Αλέξη, αν δεν σου το έχουν πει ακόμη....... αν η μύτη σου ακουμπάει στο κράνος, τότε δεν είναι το καταληλο για το όμορφο προσωπάκι σου :lol: :woo: :tooth: , γιατί αν γίνει η στραβή μάντεψε που θα χτυπήσεις πρώτα.............
Βέβαια καταλαβαίνω ότι πήρες τη συγκεκριμένη μάρκα για 2 λόγους 1) τα φέρνει η Yamaha και 2) η πωλήτρια εκεί έχει το ομορφότερο πρόσωπο στο νησί :mrgreen: :geek: :whistle:

09 Ιαν 2010, 11:27
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: z750
μπράβο. τίποτα άλλο.

Βέβαια, χθες μεσογείων, βράδι, από το Σωτηρία μέχρι Αγία Παρασκευή ήταν ενα τυπάκι με z750 χωρίς κράνος και άνοιγε και καλά... αντε πες, δε το φορας για τους χ ψ λόγους, μη τρέχεις κιόλας... πάς γυρεύοντας αν κάνεις έτσι. χωρις να θέλω να σπαμάρω το τοπικ....

και πάλι μπράβο

09 Ιαν 2010, 13:06
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-Nesto
Team: Solo Masturbatio
Και εγώ Άλεξ ΔΕ ΜΠΟΡΩ τους τύπους που έχουν πίσω το κορίτσι ξεκράνοτο και αυτοί μπροστά είναι σαν αστακοί.
Όποτε τύχει και είμαι δικάβαλος με την κοπέλα (της οποίας έχω πάρει βέβαια και κράνος και μπουφαν και γαντάκια) και πετύχω τέτειο "ζευγάρι" κάθομαι δίπλα επιδικτικά μπας και στην τελική νιώσει λίγο άσχημα και ντραπεί που εκείνος την έχει έτσι.
Μάλιστα πολλές φορές έχω σταματήσει σε φανάρι δίπλα σε τέτειο ζευγάρι και λέω στην κοπέλα: "Μην ανεβαίνεις ποτέ χωρίς κράνος." Εκεί να δεις πως δαγκώνεται ο οδηγός.
Αν χρειαστεί ποτέ να πάρω τη Μαρία (έτσι να κάνω μόστρα και το όνομα), χωρίς να το έχουμε κανονίσει και χωρίς να κρατάω δεύτερο κράνος/μπουφάν, πάντα φοράει τα δικά μου με μπαλακλάβα και εγώ πάω άκρη άκρη με 20 να έχω, όσο μπορώ, τον έλεγχο του τι παίζει τριγύρω.
Όλοι μου οι φίλοι έχουν κράνος γιατί οδηγάνε, η αδερφή μου έχει το δικό της, η κοπέλα μου το δικό της, και εγώ έχω ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΗΧΑΝΗ στο σπίτι, ένα Medium και ένα large κράνος για τα περισότερα κεφάλια.
Καλά δε μιλάμε για κράνη καρυφή. Μιλάμε για κράνη των 150 ευρώ. Μέχρι εκεί έφτανα. Από το τίποτα. :roll: :roll:

Τώρα μετράω διαστάσεις της μητέρας μου να της πάρω ένα, άσχετα που δεν έχει ανέβει ποτέ σε μηχανή και δεν θέλει. Αν έρθω με κράνος δεν γίνεται να με κακοκαρδίσει έτσι :lol: :lol:

09 Ιαν 2010, 13:44
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α-
Μηχανή: zzr1100
πολύ καλό μπράβο στό κουράγιο υπομονή κ τή στρατηγική οργανωτική σύνταξη κειμένων
απλά :respect: :respect: :respect: :clap: :clap: :clap:

09 Ιαν 2010, 17:36
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZX-10R
Team: GEMS
Neaterdal έγραψε:
Και εγώ Άλεξ ΔΕ ΜΠΟΡΩ τους τύπους που έχουν πίσω το κορίτσι ξεκράνοτο και αυτοί μπροστά είναι σαν αστακοί.
Όποτε τύχει και είμαι δικάβαλος με την κοπέλα (της οποίας έχω πάρει βέβαια και κράνος και μπουφαν και γαντάκια) και πετύχω τέτειο "ζευγάρι" κάθομαι δίπλα επιδικτικά μπας και στην τελική νιώσει λίγο άσχημα και ντραπεί που εκείνος την έχει έτσι.
Μάλιστα πολλές φορές έχω σταματήσει σε φανάρι δίπλα σε τέτειο ζευγάρι και λέω στην κοπέλα: "Μην ανεβαίνεις ποτέ χωρίς κράνος." Εκεί να δεις πως δαγκώνεται ο οδηγός.
Αν χρειαστεί ποτέ να πάρω τη Μαρία (έτσι να κάνω μόστρα και το όνομα), χωρίς να το έχουμε κανονίσει και χωρίς να κρατάω δεύτερο κράνος/μπουφάν, πάντα φοράει τα δικά μου με μπαλακλάβα και εγώ πάω άκρη άκρη με 20 να έχω, όσο μπορώ, τον έλεγχο του τι παίζει τριγύρω.
Όλοι μου οι φίλοι έχουν κράνος γιατί οδηγάνε, η αδερφή μου έχει το δικό της, η κοπέλα μου το δικό της, και εγώ έχω ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΗΧΑΝΗ στο σπίτι, ένα Medium και ένα large κράνος για τα περισότερα κεφάλια.
Καλά δε μιλάμε για κράνη καρυφή. Μιλάμε για κράνη των 150 ευρώ. Μέχρι εκεί έφτανα. Από το τίποτα. :roll: :roll:

Τώρα μετράω διαστάσεις της μητέρας μου να της πάρω ένα, άσχετα που δεν έχει ανέβει ποτέ σε μηχανή και δεν θέλει. Αν έρθω με κράνος δεν γίνεται να με κακοκαρδίσει έτσι :lol: :lol:

αυτο το σιχαινομαι και εγω..οταν εχω την ευκαιρια λεω στον οδηγο ''σου ευχομαι ποτε να μην δεις τον φιλο σου με κομμενα ποδια και την κοπελα του να σπαρταραει στην ασφαλτο 20 μετρα πιο κατω!'' πραγματικα αλλαζουν 10 χρωματα :roll: αλλες φορες λεω ''μυαλα στην ασφαλτο εχεις δει ποτε??'' αλλα εχω την εντυπωση πως τσαμπα ασχολουμαστε :roll:

+1000 στο θρεντ της evis :beerchug:

09 Ιαν 2010, 21:32
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZZR1400
exo grapsei kai se kapoio allo posto oti : otan epesa me kammia 70/60 km an den eixa kranos proton den mporo na apantiso an eimouna zontanos tora kai defteron an eimouna zontanos afti tin stigmi tha mpainoevgaina sta xeirourgia gia na kano plastikes sto kefli mou (dystixos to kranos to petaxa kai etsi den mporo na deixo foto)
forate to to mamimeno sto kefali sas dioti an den to forate paizetai rossiki rouleta

09 Ιαν 2010, 23:18
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Το προβλημα εδω ειναι πως οχι μονο ο συνοδηγος δεν φοραει κρανος τι κρανος δηλαδη αφου τσι βλεπεις με τση τσαντουλες λου'ι' βου'ι'τον και λες και πανε ρε συ στην πασαρελα αλλα και πολοι οδηγοι επισης με μεγαλες μηχανες.

10 Ιαν 2010, 02:40
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Ρε συ Αλέξη, αν δεν σου το έχουν πει ακόμη....... αν η μύτη σου ακουμπάει στο κράνος, τότε δεν είναι το καταληλο για το όμορφο προσωπάκι σου :lol: :woo: :tooth: , γιατί αν γίνει η στραβή μάντεψε που θα χτυπήσεις πρώτα.............
Βέβαια καταλαβαίνω ότι πήρες τη συγκεκριμένη μάρκα για 2 λόγους 1) τα φέρνει η Yamaha και 2) η πωλήτρια εκεί έχει το ομορφότερο πρόσωπο στο νησί :mrgreen: :geek: :whistle:

Ναι αλλα μια κανονικη μυτη ενοεις εχεις δει ομως την δικια μου απο κοντα; μαλλον οχι. :lol: :lol: :lol: :lol:

10 Ιαν 2010, 02:42
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: DERBI TERRA
Δημοσίευση Re: Oλα τα 2τροχα φορανε κρανος!
Διάβαζα τα παραπάνω και αρκετές σκέψεις μου πέρασαν από το μυαλό :
1.Σας έχει σταματήσει ποτέ αστυνομικός για έλεγχο άμα φοράτε κράνος?Εμένα προσωπικά επειδή το φοράω και για 2 στενά δεν με έχουν σταματήσει ποτέ (17 χρόνια τώρα),δηλαδή αν είσαι ανασφάλιστος χωρίς δίπλωμα και με κλεμμένη μηχανή δεν θα σε βρει ποτέ άνθρωπος.Φίλος του πατέρα μου οδηγούσε μια BMW 30 χρόνια χωρίς δίπλωμα ,αλλά με κράνος και δεν τον σταμάτησαν ποτέ.Δεν υπονοώ τίποτα ή να παροτρύνω κάποιον απλά θέλω να πω ότι δεν υπάρχει έλεγχος στο τι και ποιος κυκλοφορεί εκεί έξω.Θα μου πείτε εδώ δεν κυνηγάνε αυτούς που δεν φοράνε κράνος !!! και καλά κάνουν βέβαια γιατί εκτός από εισπρακτικό μέσο δεν βλέπω να υπάρχει κι άλλος λόγος,δεν πρόκειται κάποιος να το βάλει επειδή τον γράψαν 1-2 φορές αν δεν το φοράει εκ πεποιθήσεως.
2.Φρικάρω με την νοοτροπία μερικών ανθρώπων.Μίλαγα τις προάλλες με κάποιον συγγενή και επέμενε ότι και κράνος να φοράς αμα πέσεις δεν σε σώζει ,όποτε ας μην φοράμε,ή άμα είναι να φοράς για να σε σώσει πρέπει να κοστίζει 500 € και αυτά των 150 € δεν κάνουν τίποτα και άμα πέσεις πιο πολύ ζημιά θα κάνουν.Αλλά δεν με νοιάζει τόσο για αυτόν όσο για το γιο του που τον έχει επηρεάσει κι αυτόν και έχει τις ίδιες απόψεις ,κι όχι τίποτα άλλο το φθινόπωρο πάει για δίπλωμα ο πιτσιρικάς και άντε να του αλλάξω μυαλά.Αυτά είναι κύριοι και κυρίες άμα δεν υπάρχει παιδεία ,από κει ξεκινάνε όλα.Βέβαια κι όλα αυτά θεωρίες είναι,εμένα ο πατέρας μου είχε μια φλορετα, δεν τον είδα να βάζει κράνος ποτέ,ούτε βέβαια ζώνη στο αυτοκίνητο.Είχε κάνει και μια πατέντα στη ζώνη και είχε βγάλει το ελατήριο για μην μαζεύει και την έβαζε από πάνω του χωρίς να τη δένει για να μην τον γράφουν.Τι να πω , ευτυχώς όλα αυτά στα παιδικά μου μάτια λειτούργησαν αρνητικά και βγήκα τα άκρα αντίθετα όταν άρχισα να οδηγώ και 17 χρόνια τώρα δεν έχω βαρεθεί να βάζω κράνος και ζώνη.
3.Περίμενα μια μέρα την μικρή να σχολάσει και μέτραγα αυτούς που φόραγαν κράνος,ένα 20% φόραγε στα 30 δίκυκλα που περάσανε.Αυτά όμως που δεν μπορώ να βλέπω είναι το κράνος στον αγκώνα,να φοράει ο μπροστά κράνος κι ο πίσω όχι και πιτσιρίκια χωρίς ζώνη στη θέση του συνοδηγού.
Αντε σας ζάλισα πάλι.

23 Μάιος 2010, 14:28
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 50 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση