Τώρα είναι 02 Οκτ 2014, 19:27

Απαντήστε στο θέμα  [ 68 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: GSX-R 750 K8
Δημοσίευση ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ
Καλημερα σε ολους σας εχω μια απορια ειχα βαλει θεμα νομιζω στο παλιο φορουμ αλλα δεν ειχα βρει αυτο που ψαχνω....Ξερει κανενας που μπορουμε να αγορασουμε τα ειδικα σαμπουαν για πλυσιμο της μοτοσυκλετας???να καταλαβαιτε οσο και καλα να το πλυνω δε γινετε οπως στο πλενουν στο πλυντηριο για μοτο λογικα εχουν ενα σαμπουαν επαγγελματικης χρησης αυτο μπορουμε απο καπου να το προμηθευτουμε???

ενταξει ξερω οτι εχουν κ το ζεστο πιεστικο κ το πετρελαιο για τις ζαντες κ 4 χερια στην μοτο αλλα το σαμπουαν ρε γαμωτο θελω να βρω το παιρνεις κ μυριζει η μοτο λιγο περιεργα αλλα εχει γινει λες κ το παιρνεις καινουργιο εκεινη την στιγμη!!

07 Μάιος 2010, 10:29
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ST-R
Δημοσίευση Re: ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΓΙΑ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ
ava, fairy, και είσαι άρχοντας.
τα "επαγγελματικά" είναι πολύ δυνατά και σιγά σιγά καταστρέφουν. Το κυριότερο είναι ότι "τρώνε" την λίπανση από διάφορα μέρη της μηχανής καθώς και ξεραίνουν τα λάστιχα.

εγώ θα σου πρότεινα, κλασσικό πλυσιματάκι και ότι μουτζούρα έχει μείνει (αφού στεγνώσει το μηχανάκι) με μωρομάντιλα βγαίνουν τα πάντα

EDIT: κάτι μάθαμε κι εμείς με τα ευρωπαϊκά ....

07 Μάιος 2010, 10:46
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Vespa PX200
Team: Kawa fanatic
bekris έγραψε:
ava, fairy, και είσαι άρχοντας.
τα "επαγγελματικά" είναι πολύ δυνατά και σιγά σιγά καταστρέφουν. Το κυριότερο είναι ότι "τρώνε" την λίπανση από διάφορα μέρη της μηχανής καθώς και ξεραίνουν τα λάστιχα.

εγώ θα σου πρότεινα, κλασσικό πλυσιματάκι και ότι μουτζούρα έχει μείνει (αφού στεγνώσει το μηχανάκι) με μωρομάντιλα βγαίνουν τα πάντα

EDIT: κάτι μάθαμε κι εμείς με τα ευρωπαϊκά ....

ava και fairy δεν νομιζω να κανουνε :!:

παρε ενα φτηνο σαμπουαν μαλλιων και το δερμα που εχεις για το στεγνωμα να στο εχεις εντελος καθαρο !

07 Μάιος 2010, 10:52
Προφίλ
Σε σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: z1k-14 abs
Oτι σαπούνι να είναι, γρήγορο ξέπλυμα, στέγνωμα και μετά armor all..

;)

How does #28389 sound ? :) :banana:

Μέγας καταναλωτής βενζίνας... :tooth:

07 Μάιος 2010, 10:55
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

kouneli έγραψε:
Το πλισιμο ειναι κατι που πραγματηκα γνωριζουν λιγοι δυστιχος!!!!
Εχουμε παντα 2 σφουγκαρια!Δεν πλαινουμε αν δεν μουλιασουμε γτ γρατσουναμε με την σκονη και το κακο αποριπαντικο (αβα και καθε ειδους τετοια μ@λ@κι@ που ειναι για τα πιατα και μονο για τα πιατα) ολο το βερνικι.
Ετσι το χρωμα μας μετα απο κανα δυο πλησηματα κανει "ιστους"!
Οι "ιστοι" φενονται μετα απο το πλησημο στο ηλιο οταν βλεπουμε απειρους ομοκεντρους κυκλους πανω στο βερνικι!!!!!!
Ειμαι σιγουρος πως το 70% και λιγο βαζω εχει καταστρεψει το βερνικι και το χρωμα του και εχει ιστους!!!!!
Οπως και οτι τι 90% κατεβενουν με εναν κουβα με απειρη σαπουναδα AVA και ενα σφουγκαρι για να πληνουν την "καλη" τους ενω στην ουσια την γρατσουνανε! ;)

ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ....ΛΟΓΙΚΗ Η ΘΑΜΠΑΔΑ!

συνεχιστε να τα πλενεται με το AVA αφου θελετε :roll:

07 Μάιος 2010, 11:01
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Πρώτη φορά το ακούω το θέμα με τον spiderman (ιστούς). :lol: :lol:
Δεν είμαι ειδικός αλλά δεν έχω δει τιπτα περίεργο τόσα χρόνια που έτσι πλένω από αυτοκίνητο μέχρι μηχανάκι...Βρε λες να κάνω λάθος τόσα χρόνια ... έχω σαμπουάν για ..τριχόπτωση, κανονικό, για τη γυναίκα + conditioner, για την γάτα (!!!) τώρα και για το μηχανάκι...)

που είναι το linc του φίλου που λέει για τους ΙΣΤΟΥΣ ... ??

07 Μάιος 2010, 11:15
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

bekris έγραψε:
Πρώτη φορά το ακούω το θέμα με τον spiderman (ιστούς). :lol: :lol:
Δεν είμαι ειδικός αλλά δεν έχω δει τιπτα περίεργο τόσα χρόνια που έτσι πλένω από αυτοκίνητο μέχρι μηχανάκι...Βρε λες να κάνω λάθος τόσα χρόνια ... έχω σαμπουάν για ..τριχόπτωση, κανονικό, για τη γυναίκα + conditioner, για την γάτα (!!!) τώρα και για το μηχανάκι...)

που είναι το linc του φίλου που λέει για τους ΙΣΤΟΥΣ ... ??

http://www.kawasaki-bikers.gr/core/forum/viewtopic.php?f=20&t=5608&p=143176&hilit=ava#p143176

αν βαλεις στην μηχανη στον ηλιο θα δεις τους ιστους που λεει .

07 Μάιος 2010, 11:18
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

το μηχανάκι εχει ματ χρώμα... :lol: :lol: :lol:
Τι να πω ... ?

too much για εμένα ... όλη η διαδικασία (δεν κατάλαβα όμως εάν τελικά το κακό είναι στο σαπούνι ή στο τρόπο πλυσίματος...)

07 Μάιος 2010, 11:32
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: versys
litespeed έγραψε:
kouneli έγραψε:
Το πλισιμο ειναι κατι που πραγματηκα γνωριζουν λιγοι δυστιχος!!!!
Εχουμε παντα 2 σφουγκαρια!Δεν πλαινουμε αν δεν μουλιασουμε γτ γρατσουναμε με την σκονη και το κακο αποριπαντικο (αβα και καθε ειδους τετοια μ@λ@κι@ που ειναι για τα πιατα και μονο για τα πιατα) ολο το βερνικι.
Ετσι το χρωμα μας μετα απο κανα δυο πλησηματα κανει "ιστους"!
Οι "ιστοι" φενονται μετα απο το πλησημο στο ηλιο οταν βλεπουμε απειρους ομοκεντρους κυκλους πανω στο βερνικι!!!!!!
Ειμαι σιγουρος πως το 70% και λιγο βαζω εχει καταστρεψει το βερνικι και το χρωμα του και εχει ιστους!!!!!
Οπως και οτι τι 90% κατεβενουν με εναν κουβα με απειρη σαπουναδα AVA και ενα σφουγκαρι για να πληνουν την "καλη" τους ενω στην ουσια την γρατσουνανε! ;)

ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ....ΛΟΓΙΚΗ Η ΘΑΜΠΑΔΑ!

συνεχιστε να τα πλενεται με το AVA αφου θελετε :roll:

fairy βατομουρο τα κανει αορατα
σοβαρα τωρα οτι μοτο ειχα με απορυπαντικο για τα πιατα το επλενα και ποτε δεν εκοψε το χρωμα -ασε που μυριζει σπεσιαλ ;)

και! ότι εύχεστε για εμένα να σας τα δώσει ο θεός πίσω διπλά!!!

07 Μάιος 2010, 11:36
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

κυριε μπεκρη το ξερουμε οτι το μοτορι σου εχει Γ@ματο χρωμα...ματ!!!το θεμα ειναι να βρουμε το σαμπουαν το επαγγελαμτικο δεν κανει κακο στο χρωμα εμεις του κανουμε με το Ava κ γτ με αυτα φευγει το βερνικι σιγα σιγα με τα χρονια!!

γι αυτ ζηταω το επαγγελματικο

07 Μάιος 2010, 11:40
Προφίλ
Σε σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Darksoul έγραψε:
κυριε μπεκρη το ξερουμε οτι το μοτορι σου εχει Γ@ματο χρωμα...ματ!!!το θεμα ειναι να βρουμε το σαμπουαν το επαγγελαμτικο δεν κανει κακο στο χρωμα εμεις του κανουμε με το Ava κ γτ με αυτα φευγει το βερνικι σιγα σιγα με τα χρονια!!

Γιατί δεν ρωτάς τον μαγαζάτορα που το πλένεις ποιο χρησιμοποιεί ? :roll:

07 Μάιος 2010, 11:44
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

djZed έγραψε:
Darksoul έγραψε:

σιγα μη μου πει ρε συ!!μπορει να ρωτησω μηπως!!!

07 Μάιος 2010, 11:46
Προφίλ
Σε σύνδεση
Moderator
Άβαταρ μέλους

Darksoul έγραψε:
djZed έγραψε:
Darksoul έγραψε:

Αμα δεν πεί ειναι μλκς .... Αν παρατηρήσεις τριγύρω, όλο και κάποιο μπουκάλι με ετικέτα θα εχει .

07 Μάιος 2010, 11:48
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: CB599fa
Team: Street Thugs
Ρε σεις και αυτοι με τα πληντυρια μηχανων γιατι να μην βαζουν φθηνα σαπουνια και αλλες μαλακειες και βαζουν σαμπουαν ιδικα για μοτο ή αυτοκινητων?? Χαζοι ειναι?

Τα σαπουνια που εχουμε στο σπιτι ειναι πολυ δυνατα για να καθαριζουν λιποι και αλλες τετοιες μαλακειες....η μηχανη και το αυτοκινητο δεν εχουν τπτ τετοιο πανω τους απλα λιγο σκονη!!

Εγω αυτο που προτεινω ειναι να πατε στο Carefour και να παρετε σαπουνι αποκλειστικα για μοτο ή αυτοκινητο, ασε δε που εχουν και μερικα κερι.
Αλλα το ποιο σημαντικο για μενα ειναι οτι δεν αφηνουν αλατα και σταμπες απο τις σταγονες του νερου πανω στα πλαστικα :(

Kostas Rallis PHOTOGRAPHY

07 Μάιος 2010, 11:51
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Darksoul έγραψε:

μερσι , μερσι !!!

παλιά... πολύ παλιά όμως όταν είχα το virago, (οκ ντάξ, φτάνει το κράξιμο) από τα πολλά πλυσίματα σε βενζινάδικα είχα δει αρκετές φθορές. (το μεγαλύτερο κακό ήταν το πιεστικό με ζεστό νερό και αυτό το κουλό σπρεϊ που πετάνε στη ζάντα και ξαφνικά γυαλίζουν όλα)

kostasra έγραψε:
Ρε σεις και αυτοι με τα πληντυρια μηχανων γιατι να μην βαζουν φθηνα σαπουνια και αλλες μαλακειες και βαζουν σαμπουαν ιδικα για μοτο ή αυτοκινητων?? Χαζοι ειναι?

Τα σαπουνια που εχουμε στο σπιτι ειναι πολυ δυνατα για να καθαριζουν λιποι και αλλες τετοιες μαλακειες....η μηχανη και το αυτοκινητο δεν εχουν τπτ τετοιο πανω τους απλα λιγο σκονη!!

Εγω αυτο που προτεινω ειναι να πατε στο Carefour και να παρετε σαπουνι αποκλειστικα για μοτο ή αυτοκινητο, ασε δε που εχουν και μερικα κερι.
Αλλα το ποιο σημαντικο για μενα ειναι οτι δεν αφηνουν αλατα και σταμπες απο τις σταγονες του νερου πανω στα πλαστικα :(

Συμ-fairry όμως ?

07 Μάιος 2010, 11:55
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Πολυ!!

Ετσι ελεγα και εγω στην αρχη αλλα μια φορα το αγορασα και δεν πιστευα στα ματια μου 8-)

Το βραδυ που θα παω σπιτι θα το βγαλω φωτο να σου δειξω ποιο εχω.

07 Μάιος 2010, 11:59
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

djZed έγραψε:
Darksoul έγραψε:
djZed έγραψε:
Darksoul έγραψε:

Αμα δεν πεί ειναι μλκς .... Αν παρατηρήσεις τριγύρω, όλο και κάποιο μπουκάλι με ετικέτα θα εχει .

kawasaki spy bikers 8-)

07 Μάιος 2010, 11:59
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: ZX10R 09
δίνεις ένα 5ευρο να πάρεις ένα λίτρο συμπυκνωμένο σαμπουάν για αυτοκίνητο-μηχανή. κρατάει πολύ γιατί βάζεις 2-3 καπάκια το πολύ σε έναν κουβά νερό.
δίνεις άλλα τ'οσα για 1-2 πανάκια με μικροίνες για το στέγνωμα-γυάλισμα για να μην αφήνει γραμμές/γρατζουνιές και είσαι κομπλέ...
(και αν περάσεις και κερί με τέτοιο πανάκι και όχι με παλιά φανέλα :lol: θα πάθεις σοκ, καθρέφτης σε 3 λεπτά....

07 Μάιος 2010, 12:02
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

ulalume έγραψε:
δίνεις ένα 5ευρο να πάρεις ένα λίτρο συμπυκνωμένο σαμπουάν για αυτοκίνητο-μηχανή. κρατάει πολύ γιατί βάζεις 2-3 καπάκια το πολύ σε έναν κουβά νερό.
δίνεις άλλα τ'οσα για 1-2 πανάκια με μικροίνες για το στέγνωμα-γυάλισμα για να μην αφήνει γραμμές/γρατζουνιές και είσαι κομπλέ...
(και αν περάσεις και κερί με τέτοιο πανάκι και όχι με παλιά φανέλα :lol: θα πάθεις σοκ, καθρέφτης σε 3 λεπτά....

+1 στα πανακια

07 Μάιος 2010, 12:04
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

ulalume έγραψε:

Ετσι ακριβως αλλα με ενα καπακι αρκει ;)

07 Μάιος 2010, 12:06
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 68 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: