Τώρα είναι 24 Απρ 2017, 04:41

Απαντήστε στο θέμα  [ 17 Δημοσιεύσεις ] 
 Z750-08 Υπερκυβισμος.... 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: z750-2008
Team: Street Thugs
Δημοσίευση Z750-08 Υπερκυβισμος....
Αποφασισα να την υπερκυβισω οπως 3 ατομα για τα οποια διαβασα απο εδω και διαβασα πολλες σελιδες απο το τι εκαναν,τι πετυχαν εν τελη αλλα ειναι απο παλαιοτερες δημοσιευσεις 3 χρονων τουλαχιστον.Μεχρι τωρα εχω συλλεξει τις εξης πληροφοριες για τα ανταλλακτικα που χρειαζομαι και θα ηθελα να τα επιβεβαιωσω και με τα πιο εμπειρα μελοι εδω μεσα.Θελουμε ανταλλακτικα απο Ζ1000 07< Σωματα+κυλινδροπιστονα+κεφαλη+ελατηρια και καπακι συμπλεκτη+εκκεντροφοροι.
Σωματα μπορουν να μπουν και απο zx10 και απο 636 επισης? και αν ναι ποιας χρονολογιας? Οι εκκεντροφοροι καθονται και απο αλλοι μηχανη περαν του Ζ1000? ZX900 ας πουμε?
Σημειωση *Στην κεφαλη εχει γινει ροικη εξεληξη και δεν την αλλαζω.+14ps.

Το ονειρο σου γινεται[color=#008080][/color] πραγματικοτητα οταν εσυ γινεις το ονειρο σου

18 Απρ 2017, 21:36
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Nikon
Team: Venos
Δημοσίευση Re: Z750-08 Υπερκυβισμος....
Γιατι δεν τσιμπας ενα 1000 ετοιμο μαμα, που εχει και καλυτερα περιφερειακα, ενω παραλληλα αποτελει και καλυτερη βαση για ενδεχομενο "πειραγμα" στο μελλον?

19 Απρ 2017, 02:09
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Διοτι εχουν γινει και αλλες αλλαγες πανω στη μηχανη τις οποιες δεν αναφερω εδω.

Το ονειρο σου γινεται[color=#008080][/color] πραγματικοτητα οταν εσυ γινεις το ονειρο σου

19 Απρ 2017, 07:08
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: Z1Compressor
Η κεφαλη εχει βαλβιδες και θαλαμο καυσης για 1000?

20 Απρ 2017, 19:43
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Z750
14 αλογα πηρε απο την ροικη?
Εχεις καμια δυναμομετρηση?

20 Απρ 2017, 21:08
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: Z 750 2009
Team: Kawa fanatic
Μάνο,ήθελα πολύ να γράψεις εδώ και σωστά έπραξες εν τέλη.
Θα ήθελα να βάλεις και τι έχεις κάνει μέχρι τώρα να αξιολογήσουν τα παλικάρια.

Είναι σοβαρό forum με πολλούς γνώστες εδώ και θα βγάλεις μια σοβαρή εκτίμηση σε όλα,απ' τα άλογα,μέχρι τις δυναμομετρήσεις,μέχρι το οικονομικό.
Εγώ σ' αγαπάω και το ξέρεις,στα έχω πει κ' από κοντά.

Φιλαράκι και αξιόλογο άτομο ο isaggelos παιδιά,βοηθήστε όσο μπορείτε!

Εικόνα

20 Απρ 2017, 22:46
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

sidirofagos έγραψε:
14 αλογα πηρε απο την ροικη?
Εχεις καμια δυναμομετρηση?

Nαι βεβαια υπαρχει του πριν και του μετα οπως και 1kg ροπης απανω και φωτογραφιες της κεφαλης πριν και μετα αν και τα νουμερα του ροομετρου μας ενδιαφερουν και οχι η εικονα.

20 Απρ 2017, 23:03
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

dynagrego έγραψε:
Η κεφαλη εχει βαλβιδες και θαλαμο καυσης για 1000?

Αυτα ειναι ολα απο το Ζ750 αλλα θα αλλαχτουν ολα εκτος η κεφαλη διοτι απο το λιγο που πληροφορηθηκα μπορω να την κρατησω και να αντικαταστησω ολα τα αλλα με αυτα ενος Ζ1000 2008+.Δεν γινεται να συνεργαστουν αυτα μαζι τελικα?

20 Απρ 2017, 23:10
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

kotsosre έγραψε:
Μάνο,ήθελα πολύ να γράψεις εδώ και σωστά έπραξες εν τέλη.
Θα ήθελα να βάλεις και τι έχεις κάνει μέχρι τώρα να αξιολογήσουν τα παλικάρια.

Είναι σοβαρό forum με πολλούς γνώστες εδώ και θα βγάλεις μια σοβαρή εκτίμηση σε όλα,απ' τα άλογα,μέχρι τις δυναμομετρήσεις,μέχρι το οικονομικό.
Εγώ σ' αγαπάω και το ξέρεις,στα έχω πει κ' από κοντά.

Φιλαράκι και αξιόλογο άτομο ο isaggelos παιδιά,βοηθήστε όσο μπορείτε!

Ρε συ αν θες να κερασω καφε πεστο μου ευθεια μην γραφεις εδω γλυκολογα και συγκινουμε :lol: :lol: :lol: Σοβαρα τωρα εχω μιλησει τηλεφωνικως με τον ΤRE (με ξεστραβωσε) αλλα και το παιδι που του εγινε ο υπερκυβισμος και πηρα της βασης να ξεκινησω και μαλιστα ηδη ψαχνωμαι για ανταλλακτικα αλλα σε μερικα σημεια αν δεν εχω βοηθεια πχ 1 φραση κλειδι θα μου εξοικονομησει ωρες απο το να ξαναεφευρω τον τροχο σε πραγματα που ατομα εδω τα παιζουν στα δακτυλα τους πχ Σωματα ψεκασμου απο 636 κανουν στην περιπτωση μου εμαθα απο ενα ατομο αλλα ειναι ετσι? και αν ναι απο ποια χρονολογια? Επισης τα σωματα ψεκασμου κανουν απο zx10-R? και αν ναι απο ποια χρονολογια?

Αν ολα αυτα δεν μου απαντηθουν απο ατομο που το εχει κανει η δει να γινεται ποσες ωρες θα ψαχνω και που? Και δεν ειναι υποχρεωμενος καποιος να τα πει ακομα και να τα ξερει μονο απο φιλοτιμο να το κανει ωστε ο ενδιαφερομενος να κανει εξυπνη και σωστη δουλεια.Μεχρι να μου απαντηθουν απο οποιαδηποτε πηγη,συνεχιζω και ψαχνω και ξενυχτω για να μην πεταξω λεφτα αλλα να κινηθω εξυπνα.Αλλος δινει 1000€ και περνει 30psi και αλλος τα περνει αυτα με 500€ τυχαιο παραδειγμα και τα νουμερα επισης.Με τον ΤRE ειμασταν 35 λεπτα στο τηλ την ωρα που ετρωγε μετα της 10μμ και μου διαφωτησε το πνευμα κατα πολυ και μαλιστα δεν ειχε ωφελος εγω Κρητη αυτος Αθηνα.Το αγαπαει αυτο που κανει ειναι καλος και το μοιραζεται,ανετα θα μπορουσε να πει φιλε εχω δουλεια σε κλεινω η ειναι αργα ειμαι κουρασμενος αλλα οχι εκατσε και με ανεχτηκε.Το μπουμερανγκ γυρισε ετσι σε 4 μερες και βρηκαμε τροπο να συνεργαστουμε και σε καλη τιμη για την τσεπη μου.

20 Απρ 2017, 23:31
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Το τελικο αποτελεσμα της ροικης εξελιξης.

20 Απρ 2017, 23:47
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Βλεπω παλι τα κυλινδροπιστονα να πωλουνται μαζι τις περισσοτερες φορες οκ,αλλα οχι με τις μπιελιες οι οποιες συνδεονται στα πιστονια ε τοτε γιατι να πωλουνται ξεχωριστα μπιελες με πιστονια αφου συνδεονται μαζι? Αρα μπορεις να βαλεις αλλες μπιελες και αλλα πιστονια απο διαφορετικη μοτοσυκλετα? πχ κυλινδροπιστονα απο 1000αρι και μπιελες απο 750αρι?
Ε ρε που εμπλεξα :?

21 Απρ 2017, 07:19
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Z750
Οι μπιελες ειναι ιδιες.

Θελεις πιστονια και κυλινδρα απο 1000.
Αν θες να το κανεις σωστα θα πρεπει να αλλαξεις και ελατηρια με καινουρια.
Φλατζες καινουριες εννοειται.

Νομιζω πως ειναι λαθος να κρατησεις την κεφαλη του 750,οσο καλη και αν ειναι (βαλε τη δυναμομετρηση).

Κεφαλη απο 1000 λοιπον και νεα τσιμουχακια στις βαλβιδες.

Καλυτερα θα ηταν να κρατησεις το φιλτροκουτι και να μην πας σε χοανες.

Εκκεντροφοροι,εχεις δυο επιλογες η θα πας σε μαμα εκκεντρα πρωτης γεννιας η σε ΖΧ9R,αν δεν παιξεις με συμπιεση μαλον καλυτεροι ειναι οι μαμα.

Καλο θα ηταν να μπουν τα διπλα ελατηρια του ΖΧ9 αν και υπαρχουν πλεον μερικα Ζ με μαμα valvetrain και ανεβασμενες στροφες κοφτη.

Στη δυναμομετρηση στο θεμα παρακατω θα δεις δυο ιδια Ζ με ζχ9 εκκεντρα και ενα με μαμα

viewtopic.php?f=15&t=27914&start=180

Για τους εκκεντροφορους του ΖΧ9 θα πρεπει να βαλεις και ρυθμιζομενα γραναζια ωστε να χρονισει σωστα (γιατι ενας γνωστος μου {οχι εγω,οχι ποτε} τους εβαλε επανω ως εχουν)

Αν περιμενεις λιγο θα δεις εκ νεου δυναμομετρηση απο το δικο μου με αλλαγες σε τελικο,εκκεντρα και μαμα φιλτροκουτι με σωματα ΖΧ10.

Σωματα εχουν φορεσει και απο ΖΧ6 (δεν ξερω ποιας χρονιας) αλλα θελουν να φτιαχτουν ανταπτορες σε τορνο.

Αν το ξαναεφτιαχνα παντως δεν θα πηγαινα σε ΖΧ10 σωματα,το πιθανοτερο ειναι να κρατουσα τα μαμα 1000.

Η μετατροπη δεν ειναι μικρη (αν θες να την κανεις σωστα ) και οπως σου ειπε ο Τασος ισως ειναι καλυτερο να παρεις ενα 1000 ετοιμο και να κανεις καποιες βελτιωσεις,μπορει να σου βγει και ποιο οικονομικα στο τελος.

21 Απρ 2017, 07:46
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω για το χρονο σου σιδιροφαγε αλλα παλι τι περιμενες απο τα σωματα του ΖΧ10 και δεν το ελαβες οπωτε λες οτι θα πηγαινες στα μαμα,? Και τα σωματα πωλουνται μαζι με τα μπεκακια ψεκασμου?

21 Απρ 2017, 19:48
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Εδω θα βρεις αρκετες πληροφοριες για σωματα ΖΧ10
http://www.riderforums.com/z1k-z750-per ... 554?page=1

22 Απρ 2017, 10:29
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Z899Rt
Team: Antisocial
Δεν θυμαμαι να εχω δει Ζχ10 σωμματα σε Ζ750 08

Believe in you,make your dreams come true,live your life in extreme ways !!!!!!

22 Απρ 2017, 17:08
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

z750 2007 photo 1
Εικόνα

z750 2007 photo2
Εικόνα

z750 2006 photo1
Εικόνα

z750 2006 photo2
Εικόνα

z1000 2007 photo1
Εικόνα

z1000 2007 photo2

Εικόνα
.

διαμετρος βαλβιδων

Ζ750 07
ΕΙΣΑΓΩΓΗ=26
ΕΞΑΓΩΓΗ=21

Ζ1000 07
ΕΙΣΑΓΩΓΗ=29
ΕΞΑΓΩΓΗ=25

Ζ750 06
ΕΙΣΑΓΩΓΗ=26
ΕΞΑΓΩΓΗ=21

23 Απρ 2017, 10:36
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Καταληγουμε λοιπον στης εξης επιλογες
1===Δεν κανω τιποτα
2===Κραταω δην τωρινη κεφαλη και αλλαζω τα υπολοιπα με τα αντιστοιχα των Ζ1000+φλασαρισμα ecu
3===Τα αλλαζω ολα με αυτα του Ζ1000 +φλασαρισμα ecu
4===Το 3+ροικη στις κεφαλες του Ζ1000+φλασαρισμα ecu
Με ποιο απο τα παραπανω εχω την υψηλοτερη αξια/χρηματα?

H μηχανη και με την κεφαλη που εχω απανω ακομα και αυτη τι διαφορα διαμετρου στις βαλβιδες που εχει με αυτη των Ζ1000 παλι δεν θα αυξηθει σημαντικα η ιπποδυναμη με το 2 ας πουμε 130psi αντι 140psi (περιπου) αν to 3? Αρα ενα 1000 εργοστασιο βγαζει 130 αλογα με ενα 750 εργοστασιο στα 100 αλογα εστω οτι εχω καλυψει με τη ροικη +14 αλογα τοτε 114psi.

Ποια ειναι η δικια σας αντιληψη στην παραπανω τοποθετηση?

23 Απρ 2017, 21:59
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 17 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : MSNbot Media και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: