Τώρα είναι 23 Νοέμ 2017, 12:04

Απαντήστε στο θέμα  [ 48 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
 Αγορές από Κίνα: προσοχή στα νέα τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α-
Μηχανή: F800ST
Δημοσίευση Re: Αγορές από Κίνα: προσοχή στα νέα τέλη εκτελωνισμού των Ε
Παιδές, στον νέο τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ, έχει ανασταλεί το τέλος επανελέγχου.

Πρίν ήταν 10€.

Ότι είναι κάτω απο 25€, περνάει ελεύθερα, με την απόδειξη αγοράς (πχ απόδειξη paypal).

Δέν γνωρίζω όμως τη διαδικασία.

11 Αύγ 2017, 00:44
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: Z953 06
σημερα εγινε παραλαβή και του δεύτερου πακέτου ελεύθερο τελωνείου και αυτό

εκεί ταφίν ‘κι ανοίγεται, μνήμαν ‘κι στερεούται,

εκεί κερί ‘κι άφκεται, θυμίαμαν ‘κι καίει

μνημόσυνον ‘κι γίνεται, και σταυρόν ‘κι καρφούται…

11 Αύγ 2017, 12:54
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: Z1Compressor
Επειδη μυριζει μπαρουτι,προσωπικα αναβαλλω κανα δυο αγορες απο κινα μεχρι να δουμε τι παιζεται.
Οποιος φαει πρωτος τελωνειο απο ελτα ας ποσταρει την αποδειξη εκετελωνισμου να δουμε κι οι υπολοιποι τα μαντατα. :mrgreen:

11 Αύγ 2017, 15:24
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: dio
UPDATE

greenninja έγραψε:
Συμφορίτες θα έχω απάντηση (ελπίζω με καλά νέα) σε 10 μέρες

Τελικά οι δέκα μέρες έγιναν 38!!!!!!!!, αλλά το άσχημο δεν είναι ΜΟΝΟ η καθυστέρηση αλλά κ η χρέωση.
Εξηγώ.
Κινητό Νο1: LENOVO VIBE P1
Εικόνα

το οποίο κέρδισα σε δημοπρασία. 115€ τελική τιμή στην πιστωτική (230€ τιμή αγοράς ελλαδιστάν) το κοστολόγησαν 200€ στο τελωνείο και χρέωσαν 68€ (φωτο 2,3).
Εικόνα

Εικόνα

Κινητό Νο2: VERNEE APOLLO LITE
Εικόνα

το οποίο κέρδισα σε δημοπρασία. 125€ τελική τιμή στην πιστωτική (230€ τιμή αγοράς ελλαδιστάν) το κοστολόγησαν 140€ στο τελωνείο και χρέωσαν 48.6€ (φωτο 5,6).
Εικόνα

Εικόνα

Η μεγάλη καθυστέρηση, να περάσουν τελωνείο, από τη μέρα που μπήκαν Ελλάδα (10 Αυγούστου ΟΧΙ 1 Σεπτέμβρη που γράφουν τα ΕΛΤΑ) ίσως οφείλεται στο ότι έκλεισαν το μαγαζί για καλοκαιρινές διακοπές.

Έστω κ έτσι πλέον δεν αξίζει από ebay η αγορά με τέτοιες χρεώσεις κ καθυστερήσεις.
Προσωπικά θα δοκιμάσω από gearbest την επόμενη φορά με τον τρόπο που αναφέρει το άρθρο στο προηγούμενο post μου (συνάδελφος θέλει το Elephone S8).

Να συμπληρώσω κ να κλείσω, τον τελευταίο μήνα μέχρι να περάσουν τελωνείο τα κινητά παρέλαβα κανονικά άλλα πράγματα από ebay, μεταξύ αυτών οθόνη για κινητό και smart watch, ΧΩΡΙΣ να περάσουν τελωνείο.
Στο myphone αναφέρει κάποιος για ίδια αντικείμενα πλήρωσε τελωνείο!!!!!!

Αναμένω απόψεις, εμπειρίες σας μπας και σχηματίσουμε εικόνα για το θέμα.

υ.γ.:adam δεν έκανα resize τις εικόνες για να βλέπονται.

Γνώμες,καρδιές,όσοι Έλληνες ότι είστε,μην ξεχνάτε, δεν είστε από τα χέρια σας μονάχα,όχι.Χρωστάτε κ σε όσους ήρθαν,πέρασαν,θα'ρθούνε,θα περάσουν.Κριτές,θα μας δικάσουν οι αγέννητοι,οι νεκροί-Κ.Παλαμάς

12 Σεπ 2017, 15:13
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-6n 2006
:ok: για τις πληροφορίες φίλε

12 Σεπ 2017, 17:38
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Z1Compressor
:D Ευχαριστουμε που μοιραστηκες αυτες τις σημαντικες πληροφοριες μαζι μας.

Μαγκες,αναβολη σε ολες τις αγορες απο κινα εκτος κι αν παρολο το τελωνειο εξακολουθει να μας συμφερει η αγορα.
Ψαχνουμε για φθηνα κι αξιοπιστα σαιτ-αποθηκες εντος ευρωπαικης ενωσης.

12 Σεπ 2017, 20:29
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Σε διπλανό φόρουμ, οι αγορές απο κίνα είναι σε τεράστιο αριθμό.

Βλέπω λοιπόν, πως το τελευταίο 3μηνο, υπήρχε όντως θέμα.
Τα περισσότερα πακέτα ανεξαρτήτου μεγέθους και κόστους, πέρναγαν τελωνείο, με το αντίστοιχο κόστος.

Τις τελευταίες 2 βδομάδες, έχω παρατηρήσει, πως τα πακέτα των περισσοτέρων, περνάνε ελεύθερα, γλυτώνοντας μάλλιστα και το 3ευρω των ΕΛΤΑ.

Σε πολλές περιπτώσεις (άξιες αναφοράς), παραλαμβάνουν 5-7 μέρες απο την ημέρα αποστολής...

Εγώ βέβαια, περιμένω πακέτο, το οποίο έφτασε Ελλάδα 22/08 και ακόμα δέν το πήραν απο το αεροδρόμιο.

Τέλος, έχω παρατηρήσει, πως τα περισσότερα δέματα που πέερασσαν τελωνείο, ήταν με NLPost.

Hope it helps.

12 Σεπ 2017, 21:20
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: H apo panw
Team: Kawa fanatic
3 πακετακια απο ebay μικρου κοστους (θηκες κινητων) δεν περασαν τελωνειο. Παραγγελία Αυγουστου που εφτασαν Σεπτεμβρη.

Τωρα έχω παραγγείλει κινητο απο banggood Κινα με priority direct mail (extra χρεωση 7ε περιπου) το οποιο υποτιθεται στελνει μέσω Ολλανδιας και αναμενω το αποτελεσμα.

13 Σεπ 2017, 09:04
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

harry έγραψε:
3 πακετακια απο ebay μικρου κοστους (θηκες κινητων) δεν περασαν τελωνειο. Παραγγελία Αυγουστου που εφτασαν Σεπτεμβρη.

Τωρα έχω παραγγείλει κινητο απο banggood Κινα με priority direct mail (extra χρεωση 7ε περιπου) το οποιο υποτιθεται στελνει μέσω Ολλανδιας και αναμενω το αποτελεσμα.

Οι θήκες σου ήρθαν με NL Post φίλε μου;

Ό,τι μου έχει έρθει από Κινά ήταν με NL Post και υποθέτω ότι θα την έχουν βάλει στο μάτι στο τελωνείο :xm:

13 Σεπ 2017, 10:29
Προφίλ
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: kv75
Team: Αρχαία Τραγωδία
μας πηρανε χαμπαρι! Προσοχη και καλη τυχη!

13 Σεπ 2017, 11:10
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: H apo panw
Team: Kawa fanatic
Tsber έγραψε:

Ό,τι μου έχει έρθει από Κινά ήταν με NL Post και υποθέτω ότι θα την έχουν βάλει στο μάτι στο τελωνείο :xm:

Όχι δεν ηταν NLPost. Ηταν το κλασσικό free

13 Σεπ 2017, 11:41
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

harry έγραψε:
Tsber έγραψε:

Όχι δεν ηταν NLPost. Ηταν το κλασσικό free

Πιθανόν κάτι να παίζει με την NL και το τελωνείο λοιπόν;

Ποιος ξέρει, πες μας όταν λάβεις και το άλλο σου πακέτο μέσω Ολλανδίας αν δε σου κάνει κόπο.

13 Σεπ 2017, 11:52
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZZR 1400 ABS
Ότι μου έχει έρθει ως τώρα είναι τελωνείο free. Είτε nl είτε sg είτε cn κτλ. Μάλλον είμαι τυχερός. Τι να πω?

13 Σεπ 2017, 14:20
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: KLE 500
Volpad έγραψε:
Τις τελευταίες 2 βδομάδες, έχω παρατηρήσει, πως τα πακέτα των περισσοτέρων, περνάνε ελεύθερα, γλυτώνοντας μάλλιστα και το 3ευρω των ΕΛΤΑ.

Τι είναι τελκά αυτό το γαμ@@@ο 3 € ρο ?
Σε μερικές αγορές μου από Άπω Ανατολή , μου είπαν (στα ΕΛΤΑ) να το πληρώσω σαν .......έξοδα τελωνείου . Το ότι μπήκαν στον κόπο στο τελωνείο να το ψάξουν με λίγα λόγια . ΔΕΝ μου έδωσαν όμως ποτέ κανενός είδους απόδειξη . Και λέω εγώ : μήπως αυτά τα λεφτά πάνε σε κανένα άτυπο ταμείο των ταχυδρομικών και τα μοιράζονται ;
Τι νταβατζηλίκια μας φορτώνουν με το έτσι θέλω κάθε τόσο γμτ ; :evil:

14 Σεπ 2017, 10:58
Προφίλ
Moderator
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZX10R 09
Team: Antisocial
πλεων δεν δουλευουν ουτε τα παλια τρικ π.χ. χαμηλη αξια, θελουν οπωσδηποτε να συνοδευεται το υποπτο δεμα απο επισημη αποδειξη.
στο δεμα που περιμενα απο banggood οι ιδιοι εβαλαν ψευτικη αξια χωρις να τους το ζητησω, λογο μεγεθους οι τελωνειακοι το σταματησαν και το κρατησαν ενα μηνα+, στα τηλεφωνηματα αλλα και στις "επισκεψεις" που εκανα στο τελωνειο δεν μου εδιναν καμια πληροφορια για το ποιο ειναι το προβλημα. τελικα καταφερα να βρω ενα γνωστο ενος γνωστου κλπ. (οχι για να μου το περασει χωρις να πληρωσω) οπου μου ειπε για την ελλειψη της αποδειξης και ετσι καταφερα και το πηρα αλλιως ακομα στο τελωνειο θα ηταν

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

14 Σεπ 2017, 12:19
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Η διαδικασία, είχε ώς εξής.

Οι παραγγελίες μας, έρχονται απο την Κίνα σε τσουβάλια.
Μόλις φτάσει το αεροπλάνο και ξεφορτωθούν όλα τα τσουβάλια, πάει ένας τελωνειακός και διαλέγει στη τύχη κάποια. Τα υπόλοιπα προχωράνε προς παράδοση.

Σε όλα τα δέματα τα οποία είναι μέσα στα επιλεγμένα τσουβάλια, σκάει 3ευρω.
Απο αυτά, δειγματοληπτικά ανοίγονται κάποια, τα οποία θα υποστούν εκτελωνισμό, με κόστος 15€ του ταχυδρομείου για τη διαδικασία, + ΦΠΑ και τυχών δασμούς.

Αυτό ίσχυε μέχρι προσφάτως, όπου η διαδικασία άλλαξε.
Τοποθετήθηκαν άτομα στο αεροδρόμιο, με σκοπό να μήν περνάει κανένα τσουβάλι ανεκτελώνιστο, εξ'ού και οι καθυστερήσεις όλων των αποστολών.

Μέρος δηλαδή της διαδικασίας, γινόταν στο αεροδρόμιο.

Απ'οτι έχω καταλάβει, τα πράγματα έχουν λασκάρει κάπως, σε σχέση με το πώς ήταν τον Ιούλιο και τον Αύγουστο και περνάνε πολλά περισσότερα τσουβάλια χωρίς να περάσουν τελωνείο.

Μάλλον λόγω έλλειψης προσωπικού or something...

14 Σεπ 2017, 12:22
Προφίλ WWW
Moderator
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: ZX10R 09
Team: Antisocial
Volpad έγραψε:
Η διαδικασία, είχε ώς εξής.

Οι παραγγελίες μας, έρχονται απο την Κίνα σε τσουβάλια.
Μόλις φτάσει το αεροπλάνο και ξεφορτωθούν όλα τα τσουβάλια, πάει ένας τελωνειακός και διαλέγει στη τύχη κάποια. Τα υπόλοιπα προχωράνε προς παράδοση.

Σε όλα τα δέματα τα οποία είναι μέσα στα επιλεγμένα τσουβάλια, σκάει 3ευρω.
Απο αυτά, δειγματοληπτικά ανοίγονται κάποια, τα οποία θα υποστούν εκτελωνισμό, με κόστος 15€ του ταχυδρομείου για τη διαδικασία, + ΦΠΑ και τυχών δασμούς.

Αυτό ίσχυε μέχρι προσφάτως, όπου η διαδικασία άλλαξε.
Τοποθετήθηκαν άτομα στο αεροδρόμιο, με σκοπό να μήν περνάει κανένα τσουβάλι ανεκτελώνιστο, εξ'ού και οι καθυστερήσεις όλων των αποστολών.

Μέρος δηλαδή της διαδικασίας, γινόταν στο αεροδρόμιο.

Απ'οτι έχω καταλάβει, τα πράγματα έχουν λασκάρει κάπως, σε σχέση με το πώς ήταν τον Ιούλιο και τον Αύγουστο και περνάνε πολλά περισσότερα τσουβάλια χωρίς να περάσουν τελωνείο.

Μάλλον λόγω έλλειψης προσωπικού or something...

οχι δεν ηταν αυτη η διαδικασια και σιγουρα δεν εχουν παρει ατομα στο τελωνειο. δεν εχει αλλαξει τιποτα απο την γραμμη ελεγχου, απλα πλεον για να μαζευψουν λεφτα αρχισαν να ασχολουνται και να κανουν την δουλεια που επρεπε να κανουν και τα προηγουμενα χρονια. στο λεω με μεγαλη βεβαιοτητα μιας και δουλευω στην εταιρεια που διαχειριζεται την μεταφορα αυτων των τσουβαλιων.

μικρα δεματακια που δεν κινουν υποψιες οντως τα ελεγχουν δειγματοληπτικα γιατι ειναι τετοια η ποσοτητα που θα κολλουσε το συστημα αν γινονταν διαφορετικα, μεγαλα ή υποπτα δεματα ομως τα σταματανε πλεον ολα.

ψιλοαδικο μιας και ενα rolex μπορει να περασει χωρις να το παρουν χαμπαρι ενω ενα κρανος να το πληρωσεις διπλο.

επισης τα τελη εντελωνισμου μαλλον εχουν αλλαξει επειδη ανακατευονται στην διαδικασια εκτελωνιστες που δεν ειναι υπαλληλοι των ελτα κατα συνεπεια με αυτο τον τροπο εχουν ενσωματωσει την αμοιβη τους.

14 Σεπ 2017, 12:40
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Δέν γνωρίζω την ακριβή διαδικασία να πώ την αλήθεια..
Συγγνώμη, έπρεπε να το διευκρινίσω απο την αρχή.

Αυτά που έγραψα, είναι μία περίληψη αυτών που διάβασα σε διπλανό φορουμ (όχι μοτοσυκλετιστικού χαρακτήρα).

Στο ίδιο φόρουμ, είχα διαβάσει τον Ιούνιο, απο κάποιον, πως θα αλλάξει η διαδικασία ωστε να περνάνε περισσότερα πακέτα έλεγχο και όπως αποδείχτηκε, είχε δίκιο, γιατι τους επόμενους 2 μήνες περίπου, όλοι ανέφεραν πως οι παραγγελίες τους, ανεξαρτήτου μεγέθους και κόστους, πέρασαν τελωνείο.

Εν μέρει, οι καθυστερήσεις στη παράδοση, οφείλονται και στις λήξεις συμβάσεων στο ταχυδρομείο, απ'όσο έχω διαβάσει.

Εκεί που ανέφερα πως έχουν τοποθετηθεί άτομα στο αεροδρόμιο, εννοούσα αυτό που λές στο τέλος, οτι ανακατεύονται εκτελωνιστές οι οποίοι δέν είναι υπαλληλοι των ελτά.
Το σημαντικό είναι, απο αυτά που καταλαβαίνω, οτι έχει αυξηθεί το δυναμικό που κάνει τους ελέγχους.

Άν ξέρεις την διαδικασία, πές την να την έχουμε στο νού μας.
Εμένα ας πούμε, το ένα δέμα μου, πρέπει να είναι ακόμα αεροδρόμιο (ή το έχουν πάρει απο εκεί, και δεν έχουν σκανάρει το τσουβάλι). Η μόνη πληροφορία που έχω, είναι οτι έφτασε Ελλάδα, απο το NLPost. Στα Ελτά φαίνεται ακόμα να ταξιδεύει...

14 Σεπ 2017, 17:04
Προφίλ WWW
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Z953 06
Παρέλαβα πριν 3 μέρες κινητό που ήρθε με Νλ από εμπει το αγόρασα 235 ευρώ καθυστέρησε πολύ για να έρθει περίπου 45-50 μέρες στο τελωνείο το άνοιξαν το δέμα και το κοστολογησαν 200€ και πλήρωσα 68€ ο πωλητής μου έκανε επιστροφή λόγο καθυστερησης 30$ και έτσι ήταν σαν να είχε βαζελίνη.
Άλλα πράγματα που πήρα μαζί με το κινητό θήκη έναν ανταπτορα για λάπτοπ μετατροπή την θύρα του DVD σε σκληρό και κάτι άλλα πράγματα όλα από Κίνα ήρθαν όλα πολύ γρήγορα και χωρίς επιπλέον χρέωση.
Τώρα θέλω να πάρω οθόνη για το παλιό κινητό μου και το σκέφτομαι πολύ μήπως με χρεώσουν κανένα κινητό

εκεί ταφίν ‘κι ανοίγεται, μνήμαν ‘κι στερεούται,

εκεί κερί ‘κι άφκεται, θυμίαμαν ‘κι καίει

μνημόσυνον ‘κι γίνεται, και σταυρόν ‘κι καρφούται…

14 Σεπ 2017, 20:24
Προφίλ

Μηχανή: Z750S
οντος υπαρχει τελευταια μεγαλη αναμονη ελαμβανα δεματα απο κινα το πολυ σε 30 μερες απο χονκ κονκ μεχρι 20 μερες τωρα περιμενω θηκη κινητου εχει φυγει απο κινα 27 ιουλιου και μεχρι σημερα δεν εχει ερθει επιασε 50 μερες και ακομα τιποτα...

15 Σεπ 2017, 10:23
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 48 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: