Τώρα είναι 18 Οκτ 2017, 11:57

Απαντήστε στο θέμα  [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
 Συντηρηση Μπαταριας 
Συγγραφέας Μήνυμα

Ομάδα αίματος: ΑΒ+
Μηχανή: Z750
Team: Antisocial
Δημοσίευση Re: Συντηρηση Μπαταριας
Οκ κατανοητα ολα αυτα απλα με φοβησε αυτο που διαβασα στο λινκ οτι ο τυπος με λειτουργια AGM εκαψε την μπαταρια του γιατι λεω οτι πηρε την ταση που δινει στα αυτοκινητα ενω την ειχε σε θεση μηχανης. Αν θες ριξε μια ματια και πες μου αν βγαζει ακρη με τα οσα λεει γιατι AGM μπαταρια θα παρω και θελω να ξερω οτι θα μπορει και να την φορτισει και να την συντηρησει

http://www.vtr1000.org/phpBB3/viewtopic.php?t=39625

07 Οκτ 2017, 13:01
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α-
Μηχανή: 250R+CBR600F
Team: Solo Masturbatio
Οι τάσεις είναι ίδιες για μηχανή και αυτοκίνητο. Τα αμπερ αλλάζουν. Οι agm δεν έχουν πρόβλημα ακόμη και με πολλά ampere να φορτιστουν.Η περίπτωση αυτή μάλλον οφείλεται σε ελαττωματική συσκευή. Έχω συνδέσει βολτομετρο και συσκευή μέτρησης κατανάλωσης ρεύματος σε πολλές φορτίσεις διαφόρων μπαταριών και μελέτησα επανειλημμένα τη συμπεριφορά του δικού μου ctek σε πάνω από 5 μπαταρίες σε όλα τα στάδια φόρτισης χωρίς να δω κάτι στραβό. Σαν συσκευή γενικά είναι πολύ καλή στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον κάτι πήγε στραβά.

07 Οκτ 2017, 14:25
Προφίλ

Θεωρητικα ετσι ειναι, αλλα στο email η εταιρια του ελεγε οτι αυτος ειχε ελλατωματικη μπαταρια

Παράθεση:
Hi
Thank you for contacting us.
You have found a fault in our manual, and we will update as soon as possible.

I understand your confusion, and I will try to explain.

The MXS 5.0 has got 4 modes, this is for you to choose between.

MC: this mode will charge with 14.4V and 0.8A – the low Amp will assure that smaller batteries (from 1.2Ah) will be fully charged but not overcharged.
CAR: this mode will charge with 14.4V and 5A – the higher Amp will shorten the time to fully charge batteries from 14Ah.
AGM: this mode will increase the voltage to 14.7 in order to fill AGM batteries to the top. Should be used together with MC mode for smaller batteries and with CAR mode for batteries from 14Ah.
RECOND: should be used with wet batteries together with MC or CAR in order to prevent and repair batteries with stratified acid.

To charge a small MC battery with CAR mode will in worst scenarios be like filling a coffee cup with the garden hose. It will be full but not in any good way.

If you select MC + AGM your battery should be charged with 14.7V 0.8A.

This is not enough to destroy a smaller battery.
You have chosen the correct modes for your battery.

If the battery after charge shows 10.23V – this is a sign that the battery suffers from at least one broken cell.

The charger can’t break a cell, it will handle all cells equal. But if one cell are week you will most likely find out after a charge. And then it´s easy to see the charger as the problem.
Why your battery has failed is hard to guess without testing it.

Εν παση περιπτωση λεω να τον παρω τον CTEK και ας ελπισουμε οτι ηταν μεμονωμενο περιστατικο αυτο και δε θα χω παρατραγουδα

07 Οκτ 2017, 14:49
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Με τον ctek mxs3.8 φορτισα πριν δυο ημερες δυο agm και μια acid.
Συγκεκριμενα : exide maxxima em 1000,yuasa ytz12s και yuasa ytx9bs φυσικα χωρις κανενα προβλημα.

07 Οκτ 2017, 16:37
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: VERsatileSYS
Team: Versys
zonkiel έγραψε:
...Απλα εχω σκαλωσει με το θεμα φορτιστη-συντηρητη μπριζας....

μη καθεσαι και το ψαχνεις τοσο πολυ...
εγω εχω συντηρητη-αργο φορτιστη απο το 2005 τον οποιο τον ειχα παρει απο τα lidl και εχει βγαλει τα λ7 του αυτον εδω
Εικόνα

και πριν κανα χρονο πηρα αυτον το γρηγορο ο οποιος παλι εχει βγαλει τα λ7 του
Εικόνα
και φορτιζε τι μπαταρια μια φορα την εβδομαδα απο 5-6 ωρες μιας και ειχε γ@μωκαιρο δουλευα και δε τι πολυ βολταρα,εχει φορτισει και αυτοκινητων και τα πηγε μια χαρα ;)

και οι 2 στις αρχη δινουν γκαζι για να ξυπνησουν τι μπαταρια και μετα τα αμπερ πεφτουν μεχρι να πανε στο 0 που σημαινει οτι δε δινουν αλλο ρευμα για να μη τις κανουν κακο γιατι εχουν φορτιση πληρως τι μπαταρια ;)

07 Οκτ 2017, 19:55
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

viewtopic.php?f=34&t=22781

07 Οκτ 2017, 23:10
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Κωστα ο δικος μου ειναι ο 5 αμπερ τα οποια στις μηχανης δε τα εχει δωσει ποτε μονο στου αυτοκινητου τα εχει δωσει για να τι φορτισει και κανει οτι λεω που γραφει στο manual,εχει και ενα αλλο εξαρτημα μεσα αλλα δε καταλαβαινω τι ειναι δε το εχω ξανα δει και δε τον εχω ανοιξει
Εχω και μια εφεδρικη τι πρωτη varta που ειχα και την αφηνω ολο το βραδυ στο ρευμα εδω και κανα χρονο και δε χαμπαριαζει τιποτα μεχρι και τι μηχανη του γειτονα ειχε βαλει μπροστα περσυ το χειμωνα :lol:

07 Οκτ 2017, 23:30
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Βασιλη ειπαμε για ctek,αυτα που εβαλες κατα τη γνωμη μου ειναι για πεταμα.
Οσο φορτιζει ενας μετασχηματιστης φορτιζουν και αυτα.Ειπα και στην αρχη ακομα και του lidl ειναι πολυ καλος.

07 Οκτ 2017, 23:37
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά έχω δει το φορτιστή του lidl να σταματάει τη φόρτιση σε μπαταρία με 3 εβδομάδες ακινησία και όταν την έβαλα στον ctek τη φορτισε 2 ώρες...
Δε ξέρω κατά πόσο αξίζει.Ο ctek mxs 5 είναι μια πολύ καλή επένδυση ειδικά για κάποιον που έχει ένα δύο τρία οχήματα που δεν οδηγούνται όλα σε εβδομαδιαία βάση. Θα τα βγάλει τα λεφτά του σε μια 5ετια από τη μακροζωία των μπαταριών που θα δώσει αν χρησιμοποιείται τακτικά.

07 Οκτ 2017, 23:48
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Δεν εχει καμια επαφη ο φορτιστης του lidl με τον ctek,σε προγραμμα λειτουργιας αλλα και σε τιμη,δεν ξερω γιατι τα μπερδεψες.
Απο το πρωτο μου ποστ το γραφω.
Για 20 ευρω ειπα πως ειναι πολυ καλος,ειδικα σε σχεση με ψευτοσυσκευες σαν αυτες που εβαλε ο βασιλης.
Το μονο που μου εχει τυχει με του lidl ειναι να εχει πεσει η ταση κατω απο τα 6v και να βλεπει τη μπαταρια σαν 6v και να την φορτιζει μεχρι 7.2.
Εκει την φορτιζω με εναν παλιο φορτιστη και μολις ανεβουν τα βολτ την φορτιζει μια χαρα.

08 Οκτ 2017, 09:14
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

sidirofagos έγραψε:
Βασιλη ειπαμε για ctek,αυτα που εβαλες κατα τη γνωμη μου ειναι για πεταμα...

Δε ξερω γιατι ειναι αλλα εμενα με καλυπτουν και τι δουλεια που θελω να κανουν τι κανουν και με το παραπανω οικονομικα ;)

08 Οκτ 2017, 09:50
Προφίλ YIM
Moderator
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: Z1Compressor
αν καποιος ενδιαφερεται για killer top gun και βαλε φορτιστη,ας δει τον optimate 6. :D
https://www.uride.gr/parts/fortistis-mp ... te-6-tm180

Εικόνα

08 Οκτ 2017, 14:56
Προφίλ

dynagrego έγραψε:
αν καποιος ενδιαφερεται για killer top gun και βαλε φορτιστη,ας δει τον optimate 6. :D
https://www.uride.gr/parts/fortistis-mp ... te-6-tm180

Εικόνα
Τι παραπανω εχει αυτος απο τον CTEK που φαινεται ολοκληρωμενος

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

08 Οκτ 2017, 17:41
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Τίποτα παραπάνω, αλλά έχει άλλη φιλοσοφία στην παροχή έντασης και τάσης. Πιο πολύ ως gadget τον πλασάρουν, όχι ότι είναι κακό αυτό αλλά ο ctek είναι 100% αποτελεσματικός . Τα παραπάνω τα γράφω μετά από μήνες και πολλές πολλές σελίδες μελέτης στο θέμα μπαταρία και φόρτιση (σε σημείο που το τερματισα)

08 Οκτ 2017, 22:07
Προφίλ

CTEK λεω και γω να παρω

Μπαταρια βρισκω με λιγο παραπανω σε Yuasa σε σχεση με την ελληνικη που προταθηκε

http://www.batteryclub.gr/mpataries-gia ... X12-BS-AGM

Να παρω αυτη ή τσαμπα τα παραπανω λεφτα

Φιλος μου με ψηνει να δωσω το διπλασια (90-100) και να παρω λιθιου που κραταω πολυ παραπανω και χωρις να θελει συντηρηση, απλα λενε οτι εχει μεγαλυτερες δυσκολιες στο ψυχρο. Αν και δεν εχουμε κλιματα με μειον στην αθηνα

10 Οκτ 2017, 17:19
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Δεν έχει κάτι παραπάνω από τις συνηθισμένες μπαταρίες η απλή yuasa του εμπορίου.η ελαφρώς υψηλότερη τιμή ανταποκρίνεται κατά τη γνώμη μου μόνο στη μάρκα που είναι και το σταντάρ στην κατηγορία.
Για τη λιθίου δυστυχώς ενώ διαθέτω μια δε πρόλαβα να τη δοκιμάσω γιατί τρακαρα τον Αύγουστο και θα κυκλοφορησω από το νέο έτος γιατί κι εγώ και η μηχανή τραυματιστηκαμε για να έχω άποψη αρκετά αργότερα που θα έχω μήνες και χιλιόμετρα.
Στα κρύα της Αθήνας δεν έχει κανένα πρόβλημα η λιθίου.η μακροζωία της είναι άγνωστη στην πράξη. Θα ξέρω σε μερικά χρόνια, καλά να είμαστε.

11 Οκτ 2017, 14:00
Προφίλ

Ελα ρε φιλε με το τρακαρισμα ολα κομπλε; πως σε φαγανε

12 Οκτ 2017, 09:07
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Όσο απίστευτο κι αν ακούγεται τράκαρα με ενα Ζ750 απο το αντίθετο ρεύμα στις διακοπές μου στη Νάξο. Εξάρθρωση αγκώνα και μου κράτησαν ενθύμιο το μισό μικρό δάχτυλο του αριστερού χεριού

12 Οκτ 2017, 10:40
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-6n 2006
Περαστικά και αγύριστα φίλε μου, σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση και καλή επάνοδο.

12 Οκτ 2017, 11:05
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Z953 06
ctek για φορτιστή και μπαταρία motobat η μπαταρία εχει 6+ χρόνια επάνω στην μηχανή και εχθές ειχα θέμα που έβαζα μπρος και έσβηνε αμέσως βάρεσα πάνω απο 15 μιζιες χωρίς να καταλάβει τίποτα. σήμερα έβαλα αλλες 4-5 φορες μπρος δοκιμαστικά να δω τι θα κάνει αλλά όλα οκ σαν καινούρια ειναι ακόμη.

ειχα αρχικά φορτιστή oxford optimiser 900 και δεν ήμουν τοσο ευχαριστημένος γιατι πολλές μπαταρίες δεν άρχιζε να τις φορτώσει. αγόρασα και τον ctek mxs5 και πολλές μπαταρίες που ο παλιός τις έβγαζε οφ ο ctek τις φόρτισε κανονικά και κράτησαν για πολύ καιρό

εκεί ταφίν ‘κι ανοίγεται, μνήμαν ‘κι στερεούται,

εκεί κερί ‘κι άφκεται, θυμίαμαν ‘κι καίει

μνημόσυνον ‘κι γίνεται, και σταυρόν ‘κι καρφούται…

14 Οκτ 2017, 19:14
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 42 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: