Τώρα είναι 14 Δεκ 2017, 10:30

Απαντήστε στο θέμα  [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
 Λάδι 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Versys
Δημοσίευση Re: Λάδι
kpapageo έγραψε:
Αν έβαλες τα Elf Vent Vert, αυτά που έχουν πράσινο χρώμα, είναι 10w50.

Άύτό

02 Απρ 2017, 07:44
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: VERsatileSYS
Team: Versys
μια χαρα τοτε το ειχα βαλει και εγω μια φορα το καλοκαιρι που μας περασε

καρίνα viewtopic.php?f=28&t=29132

ψυγειο viewtopic.php?f=28&t=30372

02 Απρ 2017, 10:49
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Αν το κιβώτιο είναι μια ένδειξη της λειτουργίας με το συγκεκριμένο λάδι, τότε μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό
Σήμερα έκανα μια βόλτα 50 χλμ και νόμιζα ότι είχα κιβώτιο αυτοκινήτου χοντα.ακόμα και η πρώτη σχεδόν δεν κτυπάει
Μένει να δούμε σε συνθήκες πόλης και βάθος χρόνου αν και αλλάζω κάθε 3 χιλιάδες χλμ.

02 Απρ 2017, 13:53
Προφίλ

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: Versys 650 2
Δημοσίευση Λάδι
Καλησπερα σε ολους,

Θα ηθελα την γνωμη σας για τα επομενα λαδια που ειναι να βαλω. Σημερα το Versys εχει motul 7100 10w-40 τα φοραω 800 χλμ και θελω να τα βγαλω αμεσα!!! Η λειτουργια του μοτερ ειναι αθλια και το σασμαν..... κοπαναει ακομα και στην 5η...

Απο συζητησεις που εχω δει στο φορυμ εχω καταλαβει πως δεν βολευετε η μηχανη μας με τα ιξωδη του συγκεκριμενου motul. Εχωντας συγκρινει αρκετα λαδια νομιζω οτι γενικα, η μηχανη θελει λαδια που τα ιξωδη τους τείνουν προς 50αρια.
Για τους παραπανω λογους ειμαι μεταξυ των
Motul 7100 10w-50
και
Shell advance ultra 15w-50

Προσωπικα λογω του οτι τα shell εχουν ως ελαιο βασης λαδι που βγαινει απο υγροποιημενο αεριο, τα θεωρω πιο ποιοτικα λαδια (+το γεγονος οτι εχω δοκιμασει αντιστοιχα λαδια της shell σε τουρμπο κινητηρα αυτοκινητου με τις καλυτερες εντυπωσεις!!!! )

Εχω επισυναψει τα spec των 2 μελλοντικων λαδιων καθως και αυτων που φοραω τωρα.....
Ειμαι ανοιχτος σε σχολιαhttp://cloud.tapatalk.com/s/59de4b7f5deea/7100_4T_10W-40__28GB_29%20%281%29.pdfhttp://cloud.tapatalk.com/s/59de4b7da43b6/7100_4T_10W-50__28GB_29%20%281%29.pdfhttp://cloud.tapatalk.com/s/59de4b82b2ce3/Shell_Advance_4T_Ultra_15W-50_%28SM_MA2%29_%28en-GB%29_TDS.pdf

Στάλθηκε από το SM-T560 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

11 Οκτ 2017, 19:28
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

shell που εβαζα και castrol gold που βαζω 10/40 και τα 2 ειμαι ευχαριστημενος σε ολα τους,
με αλλαγες μαζι με φιλτρο καθε 3000 km ;)

11 Οκτ 2017, 19:36
Προφίλ YIM

Μηχανή: ZZR 1100
Αν θες δοκίμασε και τα GALP, είναι άριστο λάδι!

12 Οκτ 2017, 07:39
Προφίλ

Δημοσίευση 
Τι να πω βρε παιδιά εγω 800 χλμ εχω τα motul 10w40 και το μοτερ έχει άσχημη λειτουργία... Είναι λες και δεν έχει λαδι... ειδικά εάν πας απο 5000 στροφές και πανω με 3 και 4 χαλι μαυρο ... αρκετός κραδασμός.... το σασμαν απέχει πολυ !!! απο τον χαρακτηρισμό βούτυρο...
Μου κάνει εντύπωση πως με τα 10w40 είστε οκ. Άλλο μοτερ θα έχουμε. Χαχχαχχαχα

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

12 Οκτ 2017, 09:54
Προφίλ

vasilisj έγραψε:
shell που εβαζα και castrol gold που βαζω 10/40 και τα 2 ειμαι ευχαριστημενος σε ολα τους,
με αλλαγες μαζι με φιλτρο καθε 3000 km ;)
Βασίλη ποια ακριβώς shell έχεις βάλει?

12 Οκτ 2017, 21:37
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Apex τα advance vsx εβαζα αυτα που τα εφερνε η kawasaki μετα ελειξε η συνεργασια τους δε τα εβρισκα πουθενα και σα cαstrolakias απο παλια λογο τις τεχνολογιας trizone και jaso ma 2 που δεν ειχαν πολλα λαδια τοτε τα προτιμισα και αραξα εκει ;)

12 Οκτ 2017, 23:09
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α-
Μηχανή: 250R+CBR600F
Team: Solo Masturbatio
apex1369 έγραψε:
Προσωπικα λογω του οτι τα shell εχουν ως ελαιο βασης λαδι που βγαινει απο υγροποιημενο αεριο, τα θεωρω πιο ποιοτικα λαδια (+το γεγονος οτι εχω δοκιμασει αντιστοιχα λαδια της shell σε τουρμπο κινητηρα αυτοκινητου με τις καλυτερες εντυπωσεις!!!! )

Δεν έχει σχέση αυτό με την ποιότητα.
Τα motul είναι από τα καλύτερα λάδια παγκοσμίως με πολύ καλή συμπεριφορά και με πολύ λίγους δυσαρεστημένους. Στο ninja χρησιμοποιώ το 5100 από την πρώτη αλλαγή στα 1000χμ μέχρι σήμερα που έχω 64000 (10w40) χωρίς να έχω κανένα παράπονο. Το 7100 στο cbr από τα 6000 ως σήμερα στα 19000 (10w30).
Τα shell advance ultra με προέλευση φυσικό αέριο τα αγόρασα για το ninja αλλά δεν έχω προλάβει ακόμη να τα δοκιμάσω.ο μόνος λόγος που τα πήρα ήταν η τιμή καθώς τα βρήκα ξεφτίλα τιμή 7 ευρώ το λίτρο για να δω αν θα παρατηρήσω κάποια διαφορά όταν τα βάλω. Εύχομαι να σου αρέσουν αν τα δοκιμάσεις, εγώ θα έβαζα τα 10w40 στη θέση σου για να συγκρίνω παρόμοια πράγματα, και γενικά δεν είμαι fan των παχυρρευστων λαδιών γιατί στο ninja τουλάχιστο το μοτέρ δουλεύει πιο γλυκά μετά από ταξίδι ή και κρύο το καλοκαίρι που τα λάδια είναι πιο ζεστά και άρα πιο λεπτά.

13 Οκτ 2017, 13:53
Προφίλ

panxris έγραψε:
apex1369 έγραψε:

Δεν έχει σχέση αυτό με την ποιότητα.
Τα motul είναι από τα καλύτερα λάδια παγκοσμίως με πολύ καλή συμπεριφορά και με πολύ λίγους δυσαρεστημένους. Στο ninja χρησιμοποιώ το 5100 από την πρώτη αλλαγή στα 1000χμ μέχρι σήμερα που έχω 64000 (10w40) χωρίς να έχω κανένα παράπονο. Το 7100 στο cbr από τα 6000 ως σήμερα στα 19000 (10w30).
Τα shell advance ultra με προέλευση φυσικό αέριο τα αγόρασα για το ninja αλλά δεν έχω προλάβει ακόμη να τα δοκιμάσω.ο μόνος λόγος που τα πήρα ήταν η τιμή καθώς τα βρήκα ξεφτίλα τιμή 7 ευρώ το λίτρο για να δω αν θα παρατηρήσω κάποια διαφορά όταν τα βάλω. Εύχομαι να σου αρέσουν αν τα δοκιμάσεις, εγώ θα έβαζα τα 10w40 στη θέση σου για να συγκρίνω παρόμοια πράγματα, και γενικά δεν είμαι fan των παχυρρευστων λαδιών γιατί στο ninja τουλάχιστο το μοτέρ δουλεύει πιο γλυκά μετά από ταξίδι ή και κρύο το καλοκαίρι που τα λάδια είναι πιο ζεστά και άρα πιο λεπτά.
Καλησπέρα φίλε panxris,

Τα μοτερ που αναφέρεις παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση σαν λειτουργία με το Versys, το νιντζα ως αρκετά πολύστροφο θα αγαπουσε κάθε λεπτό λαδακι που υπάρχει (κραταω μια επιφύλαξη γιατί έβαλες ημισυνθετικα σε τόσο πολύστροφο μοτερ), τώρα για το honda ειναι γνωστό πως τα honda ειναι μακράν πιο βελουδινα στο δουλεμα τους απο τα Kawasaki....
Εγω για να είμαι οσο πιο αντικειμενικός μπορω σε ενα σχετικά υποκειμενικο θεμα ( λάδια) προσπαθησα να συγκρινω επισημα τεχνικές προδιαγραφές λαδιων ( υξωδη) απο λάδια που εχουν δοκιμάσει ατομα μεσα απο το φόρουμ και χονδρικά διαπίστωσα πως το versys 650 βολεύεται με λαδια που τείνουν στα 50αρια απο συμπεριφορά ρευστότητας.... και τα elf που προτείνει ο κατασκευαστής στους 40 βαθμούς εχουν υξωδες 98.

Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά

13 Οκτ 2017, 19:43
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Νομίζω πως άμα βάλεις τα εlf vent vrt δεν θα ξανασχοληθεις με τα λάδια

13 Οκτ 2017, 20:46
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Αντωνη γιατι το λες αυτο ? εγω τα εβαλα μια φορα και δεν ειδα καμια διαφορα πουθενα σε σχεση με τα castrol & shell που εβαζα :lol: :roll:

14 Οκτ 2017, 00:31
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Bellray
Liqui moli
Castor
Δεν θυμάμαι αν έχω βάλει και castrol
Τώρα έκανα τη δεύτερη αλλαγή με τα elf vent και το μηχανάκι λειτουργεί σαφώς καλύτερα σε όλες τις συνθήκες
Άσε που κάθε φορά που βάζω πρώτη δεν μου δίνει την εντύπωση ότι θα πάρω τα γρανάζια στο χέρι.
Εσύ πιθανότατα δεν βλέπεις διάφορα γιατί τα χλμ σου είναι διαφορετικά από των περισσότερων
Κάνω αλλαγή κάθε 3 χιλιάδες

14 Οκτ 2017, 20:33
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Αντωνη κεγω αλλαγη καθε 3000 km κανω μαζι με φιλτρο αλλα τα συνολικα χιλιομετρα δε νομιζω να παιζουν ρολο,οπως κοπαναγε απο τα 0 χιλιομετρα το ιδιο κοπαναει και τωρα :lol:

14 Οκτ 2017, 20:54
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Μάλλον το διατυπωσα λάθος
Δεν λέω πόσα χλμ έχεις αλλά επειδή είσαι επαρχία είναι πιο ευκολα χλμ.

14 Οκτ 2017, 21:30
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Αντωνη τι εννοεις οτι ειναι πιο ευκολα τα χιλιομετρα που ειμαι επαρχια δε καταλαβαινω που κολλαει με τα λαδια και τα κοπανηματα του κιβωτιου ? δε κοροιδευω αν θες εξηγησετο :oops:

μηπως εννοεις οτι δε το βραζω μεσα στο μποτιλιαρισμα τις πολης ?

14 Οκτ 2017, 21:40
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Προφανώς
Δεν είσαι σταματα ξεκινά με στη κίνηση

15 Οκτ 2017, 13:38
Προφίλ
Άβαταρ μέλους
obelix έγραψε:
Προφανώς
αλλη φαση η επαρχια σιγουρα,εγω οση κινηση και να εχει στη χειροτερη σε 10 λεπτα εχω φτασει εκει που θελω.καλα δε μιλαω οταν ειναι αδειος ο δρομος απ το σπιτι μεχρι το κεντρο υπαρχει μονο ενα φαναρι και φτανω σε δυο λεπτα!!!

15 Οκτ 2017, 14:19
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

obelix έγραψε:
Προφανώς

ναι ετσι ειναι και αν ειμαι σε κινηση προτιμω να παω απο καβατζοδρομους για να ρολαρει ;)

15 Οκτ 2017, 20:09
Προφίλ YIM
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 41 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: