Τώρα είναι 23 Νοέμ 2017, 12:05

Απαντήστε στο θέμα  [ 5 Δημοσιεύσεις ] 
 Αντλία βενζίνης 
Συγγραφέας Μήνυμα

Μηχανή: Zx6r k 250r
Δημοσίευση Αντλία βενζίνης
Γεια σας,
εχω ενα zx6r του 2010 και στις υψηλές στροφές με τερμα γκαζι που κανει μεγαλες διακοπές. Μου είπαν ότι ειναι βουλωμένο το φίλτρο βενζίνης και πως στα καινουργια μηχανακια αυτό βρισκεται μεσα στην αντλια και δεν βγαινει και μάλλον πρπει να βαλω αλλη αντλία. Ισχυει αυτό? Αν ναι υπάρχει αλλος τροπος να τη γλιτωσω...?
Ευχαριστω

07 Νοέμ 2017, 21:28
Προφίλ
Σε σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: VERsatileSYS
Team: Versys
Δημοσίευση Re: Αντλία βενζίνης
αποσο ξερω σωστα λενε,κοιταξε να βρεις κανα μεταχειρισμενο απο τα γνωστα μαγαζια
αφου πρωτα ριξεις μια ματια εδω :arrow: viewtopic.php?f=34&t=1056

καρίνα viewtopic.php?f=28&t=29132

ψυγειο viewtopic.php?f=28&t=30372

07 Νοέμ 2017, 21:54
Προφίλ YIM

Μηχανή: Versys
Corsair έγραψε:
Γεια σας,
εχω ενα zx6r του 2010 και στις υψηλές στροφές με τερμα γκαζι που κανει μεγαλες διακοπές. Μου είπαν ότι ειναι βουλωμένο το φίλτρο βενζίνης και πως στα καινουργια μηχανακια αυτό βρισκεται μεσα στην αντλια και δεν βγαινει και μάλλον πρπει να βαλω αλλη αντλία. Ισχυει αυτό? Αν ναι υπάρχει αλλος τροπος να τη γλιτωσω...?
Ευχαριστω

Το παρακάτω παίζει στο νετ...
http://www.kawiforums.com/how-tos-faqs/ ... 636-a.html

Στο δικό μου (Versys) ακολούθησα παρόμοια διαδικασία μιας και η δική μου είναι επίσης μέσα στο ντεπόζιτο. Βγάλε πρώτα την βενζίνη από το ντεπόζιτο μέσα σε ένα καθαρό δοχείο ώστε να δεις αν έχει μάκα και νερά μέσα στην βενζίνη. Αν δεις υλικό μέσα στην βενζίνη σαν μαύρους κόκκους άμμου ή σταγόνες νερού τότε ξεβιδώνεις τα άλλεν και παίρνεις την αντλία στο χέρι...Πρόσεξέ την όμως γιατί δεν είναι για πολλά αλλά ούτε και να φοβάσαι να την ακουμπήσεις...

11 Νοέμ 2017, 22:09
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α-
Μηχανή: zx 10
τι χλμ εχει η μηχανη?η τρομπα καθαρίζεται ευκολα.να βρεις ένα καλο μαστορα που να το κανει.περιπου 50 ευρω ζητανε.αν δε βρεις πες μου να σου πρωτεινο.

13 Νοέμ 2017, 21:41
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: Z953 06
σε περίπτωση που εχει βουλώσει η αντλία σε καμια περίπτωση δεν καθαρίζεται. οτι και αν κάνεις το εσωτερικό φίλτρο δεν καθαρίζει, δεν υπάρχει πρόσβαση εκει για να γινει αλλαγή, και καθαρισμός δεν γίνετε γιατι ειναι χάρτινο αρα οι τρύπες εχουν βουλώσει και δεν ανοίγουν, οι λυσεις ειναι 2 η αλλαζεις με καλη μεταχειρισμένη η κάνεις bypass. στην δεύτερη περίπτωση ομως εχεις να βαλεις και τον παράγοντα το ζορι που έφαγε το μοτερ της αντλίας τοσο καιρο που ηταν βουλωμένη και οτι εχει αρκετά μεγάλη φθορά με αποτέλεσμα και χωρις φιλτρο να το δουλέψεις να μην μπορει να ανεβάσει την σωστη πιεση και να σε κανει τα ιδια. η δικια μου γνωμη ειναι μια μεταχειρισμένη σε καλη κατάσταση με bypass και αλλάζεις φίλτρο βενζίνης κάθε 2 σεβρις.

εκεί ταφίν ‘κι ανοίγεται, μνήμαν ‘κι στερεούται,

εκεί κερί ‘κι άφκεται, θυμίαμαν ‘κι καίει

μνημόσυνον ‘κι γίνεται, και σταυρόν ‘κι καρφούται…

14 Νοέμ 2017, 12:29
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 5 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: