Τώρα είναι 20 Οκτ 2018, 22:59

Απαντήστε στο θέμα  [ 15 Δημοσιεύσεις ] 
 Τεντωμα αλυσίδας και υγρά ψυγείου 
Συγγραφέας Μήνυμα

Μηχανή: ninja 250r
Δημοσίευση Τεντωμα αλυσίδας και υγρά ψυγείου
Καλησπερα παιδιά,

Δυο απλές ερωτησούλες. Πηγα στο συνεργείο να μου τεντωσουν λίγο την αλυσίδα. Την επόμενη μέρα παρατήρησα ότι ο οδηγός που έχει ( αυτό που έχει Σταύρο και κάτι γραμμουλες που κοιτάς στο τεντωμα)
Δεν ήταν ίδιος δεξιά αριστερά. Από την μια μεριά είναι κάτω από τον Σταύρο και από την άλλη είναι σχεδόν στην ευθεία. Θέλω να ρωτήσω ειναι σωστό αυτό η πρέπει πάντα να είναι στα ίδια σημάδια ; Θα ανεβάσω φωτογραφία αν χρειάζεται.

Και δεύτερη ερώτηση. Η διαδικασία αλλαγής υγρών ψυγείου είναι περιπλοκη η χρονοβόρα ? Ποσό μπορεί να κοστίσει περίπου ?

Ευχαριστώ ...

12 Απρ 2018, 20:21
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: VERsatileSYS
Team: Versys
Δημοσίευση Re: Τεντωμα αλυσίδας και υγρά ψυγείου
αν λες τα σημαδια αριστερα και δεξια για να τεντωσεις την αλυσιδα πρπει να ειναι στην ιδια ακριβως παυλα και οι 2 μεριες,αλλιως μπορει να γινει σοβαρη ζημια στο μοτερ
τραβα και καμια φωτο απο τις 2 πλευρες να δουμε αν καταλαβαμε σωστα...

η αλλαγη των υγρων στο ψυγειο ειναι υποθεση μισης ωρας,βγαλσιμο τα παλια βαζεις τα νεα και κανεις εξαερωση

καρίνα viewtopic.php?f=28&t=29132

ψυγειο viewtopic.php?f=28&t=30372

12 Απρ 2018, 20:51
Προφίλ YIM

Ναι αυτο εννοω οσο αναφορα την αλυσιδα. Θα τραβηξω photos λιγο αργοτερα να μου πειτε την γνωμη σας αν ειναι.

Το ειχα παει στο συνεργειο και τους ζητησα να τεντωσουν την αλυσιδα, να φορτισουν την μπαταρια και να αλλαξουν τα υγρα ψυγειου. Οταν με καλεσαν να μου πουν οτι ειναι ετοιμο μου λενε συνολο 55 € και γουργλωσα τα ματια μου καθως δεν καταλαβα το λογο οποτε υπεθεσα οτι η αλλαγη υγρων ισως δεν ειναι ευκολη υποθεση. Βαση της δικιας σου κρισης, δεν ειναι πολλα?

12 Απρ 2018, 21:14
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

ρεσυ δε ξερω ποσα λιτρα υγρα πηρες και ποσο ειχαν...
αν υποθεσουμε οτι πηρες 2 λιτρα που εχουν κανα 15αρι και τα υπολοιπα ειναι εργασια για ολα ουτε πολλα σου πηρε ουτε λιγα κατα τι γνωμη μου.
παντως για τεντωμα αλυσιδας η φορτιση μπαταριας δε ξερω κανεναν που να τα χρεωνει και δε ξερω και αν σου τα χρεωσε και ο δικος σου...

12 Απρ 2018, 21:33
Προφίλ YIM

Ειχα μαζι μου 1 λιτρο που ειχα αγορασει απο ενα καταστημα 3€. Τωρα 15€ για 2 λιτρα παραφλου μου φαινονται παρα πολλα. Αλλα και ετσι να ειναι 40 € εργασια?

12 Απρ 2018, 21:38
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

καλα υπαρχουν και αυτα http://www.trade-wind.gr/moto/antifreez ... etter.html που εχουν 36 ουτε καν 2 λιτρα αλλα το θεμα ειναι τι σου εβαλε...

συνηθως ολοι στα μοτομαγαζοservice εχουν με 7-9€ το λιτρο,προσωπικα για μενα ειναι κοροιδια,να φανταστεις τα επωνυμα καλα valeo αν εχεις ακουστα τα περνω 5-6€ το 5λιτρο απο αυτοκινητομαγαζα που εχουν ανταλακτικα,αξεσουαρ κλπ ειδη αυτοκινητων.

αυτο τις valeo που βαζω αν θυμαμε καλα η σειρα 40 το πουλανε μεχρι και 15 ευρω το 5λιτρο μπετονακι και το δινουν σε τουρμποκουτια αυτα με τις 4 ροδες :lol:

βασικα ο καθενας οσο θελει περνει-πουλαει ειναι οπου σε πιασουν και οπως σε κοψουν στη μουρη αυτο βλεπω εδω και χρονια και παντα ρωταω,με τους μακακες εχω τσακωθει εδω στα μερη μου και με τους σωστους τους διαφιμιζω οσο μπορω...
παντα υπηρχαν αυτα και παντα θα υπαρχουν αυτα στην αγορα.

απο που εισαι ? αν εισαι απο αθηνα γιατι δε το πας στο κονιδη ειναι και μελος και χορηγος εδω μεσα και οσες φορες τον εχω χρειαστει εχει σκιστει ο ανθρωπος να με εξυπηρετησει και απο τιμες πολυ καλες σε σχεση με τους αλλους 8-)

12 Απρ 2018, 22:10
Προφίλ YIM

Μαλιστα... Την ειχα παθει αρκετες φορες και απο τοτε παντα ρωτουσα πρωτα τιμη. Αυτη τη φορα απλα δεν το θεωρησα αναγκαιο λεω τωρα κανα 20αρικο να παρει αντε βαρια βαρια 30.
και μετα σου σκαει αυτο εδω και τσαντιζω γτ νιωθω οτι με επιασαν παλι κοροιδο ειδικα τωρα που για 2η φορα δεν μου τεντωνουν σωστα την αλυσιδα.

Απο θεσσαλονικη ειμαι φιλε μου, στην αντιπροσωπία ερμιδης το πηγα...

12 Απρ 2018, 22:17
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

α οκ εισαι μακρια για να πας στο κονιδη :lol: και αν θυμαμε καλα παλι την ειχες πατησει που δεν ειχες ρωτησει η ειχες δει αργα την απαντηση και παλι τα ιδια εκανες ε ? :roll: :lol: :chair:
παντως ολες οι αντιπροσωπιες ακριβες ειναι οποτε μια χαρα σου πηρε για αντιπροσωπια ;)

12 Απρ 2018, 22:37
Προφίλ YIM

Αυτη τη φορα απλα οπως ειπα δεν το θεωρησα απαραιτητο να ρωτησω τιμη πρωτα..
Τεσπα, μπορεις να ριξεις μια ματια στις φωτογραφιες?

Τολμω να πω οτι η κλιση απο την οποια παιρνεις την φωτογραφια επηρεαζει πολυ το πως φαινεται αλλα νομιζω μπορεις να καταλαβεις ευκολα..

Δυο φωτογραφιες απο καθε μερια
https://www.dropbox.com/sh/znm196slek8g ... DxFsa?dl=0

12 Απρ 2018, 23:23
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

αποσο μπορω να καταλαβω λογο κλισεις οπως λες ειναι ελαχιστο ρεσυ και δε νομιζω να σου κανει θεμα αλλα εγω επειδη ειμαι ψειρας και δε μου καθετε καλα στο ματι για να μου εφευγε η ιδεα θα του ελεγα να μου το φερει στα ισια και απο τις 2 μεριες ομορφα και ωραια 5 λεπτα υποθεση ειναι ;)

για το αλλο εχω βαλει μυαλο με τα παθηματα,και για μια τσιχλα ακομα θα ρωτησω ποσο εχει ;)
κοιτα μη πας σε κανα κοσμοπολιτικο νησι καμια μερα και κατσεις σε καφετερια η ταβερνα και δε παρεις καταλογο πρωτα να δεις τι παιζει,γιατι στο τελος μπορεις να παθεις κανα εγκεφαλικο :lol:

12 Απρ 2018, 23:51
Προφίλ YIM

Εγινε φιλε μου σε ευχαιρστω πολυ για τον χρονο σου.

Οποιος αλος εχει να προσθεσει κατι για την αλυσιδα ειμαι ολος αυτια να ξερω τι να κανω!

13 Απρ 2018, 00:14
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

νασε καλα :beerchug:

13 Απρ 2018, 00:49
Προφίλ YIM

Παιδιά υπάρχει κάποιος που μπορεί να επιβεβαιώσει απο τις φωτογραφίες αν η αλυσίδα δεν είναι σωστά τεντωμένη;

14 Απρ 2018, 08:29
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: KLE500
By the book...
Δεν είναι σωστά ευθυγραμμισμένος ο τροχός.
Πρακτικά όμως οι πιθανότητες να έχεις πρόβλημα στην αλυσίδα είναι σχεδόν αμελητέες.
Η απόκλιση που φαίνεται είναι πολύ μικρή και μπορεί να οφείλεται και σε ξεχείλωμα εσωτερικά της τρύπας του ίδιου του πλακιδίου(με την γραμμή/ένδειξη) που μπαίνει πάνω στο ψαλίδι.

Το υπογραμμίζω γιατί το αν είναι ρυθμισμένη/τεντωμένη σωστά η ίδια η αλυσίδα, δεν έχει να κάνει με το πλήθος των γραμμών που εμφανίζονται στις ενδείξεις αλλά με το σλάγκ της.

Θέλω να πω ότι μπορεί να σου τεντώσω σωστά την αλυσίδα και να μην ευθυγραμμίσω σωστά τον τροχό...ή...
και να έχω σωστά τον τροχό αλλά την αλυσίδα σώβρακο ή και παρατεντωμένη.

Φόρτιση μπαταρίας και τέντωμα αλυσίδας είναι στην ουσία χαμαλίκι για τα συνεργεία.
Συνήθως δεν παίρνουν λεφτά για να σε κερδίσουν σαν πελάτη.
Τώρα...σε αντιπροσωπία...και μαζί με το χαμαλίκι και αλλαγή υγρών...ε...σε κάνανε μεροκάματο. :lol:

Εν τέλη...με 55 ευρώ αγόραζες και υγρά και...φορτιστή και σε ένα απόγευμα με έναν φίλο που ξέρει πέντε πράγματα, τα κάνατε και μόνοι σας με καφέ και χαβαλέ.
Και έμενε και ο φορτιστής για μελλοντική χρήση.

ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ !!!

15 Απρ 2018, 17:36
Προφίλ

Ωραία όποτε το αφήνω ως έχει με την αλυσίδα και με το παραμικρό τους το πάω απευθείας για διόρθωμα

Όσο για τα αλλά ακριβώς όπως τα λες είναι. Δυστυχώς απλά με τις ώρες που δουλεύω είναι το μόνο συνεργείο που με βολεύει.

18 Απρ 2018, 08:34
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 15 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: