Τώρα είναι 20 Απρ 2018, 05:05

Απαντήστε στο θέμα  [ 6 Δημοσιεύσεις ] 
 Φρένα-πίσω δισκοπλακα που καίει. 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: versys 650
Team: Versys
Δημοσίευση Φρένα-πίσω δισκοπλακα που καίει.
Χρόνια πολλά κ χριστός ανέστη. Από τότε που πήρα το μηχανάκι μου έχω θέμα με τα πίσω φρένα μου. Με μια μικρή βόλτα κ ελάχιστη χρήση πίσω φρενου, η δισκοπλακα καίει τόσο που ψήνεις αυγό. Αποτέλεσμα αλλαγή τακάκια κάθε 6-7 Χιλ χλμ. Έχω πάει σε 2 συνεργεία κ έχω κάνει τα πάντα. Από αλλαγές στα υγρά με έξαερωση, διάφορες μάρκες τακακια κλπ. Προχθές άλλαξα κ δισκοπλακα με άλλη aftermarket λίγο πιο παχια γιατί ο μάστορας μου βρήκε τη μαμά ελάχιστα σταβωμενη κ έπαιζε να φταίει αυτό. Τα ίδια όμως και η καινούρια βράζει το ίδιο, μέσα σε 5 λεπτα. Παρατήρησα ότι η δαγκάνα του φρενου μου, έχει ένα ελάχιστο τζόγο. Οπως την πιάνω δηλαδή, κουνάει ολόκληρη εκεί που αγκαλιάζει το δίσκο. Ειναι νορμάλ αυτό;

14 Απρ 2018, 15:22
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: VERsatileSYS
Team: Versys
Δημοσίευση Re: Φρένα-πίσω δισκοπλακα που καίει.
χρονια πολλα και καλα ρει αληθως ανεστη !!!

ναι φυσιολογικο ειναι αυτος ο τσογος στη δαγκανα,το ιδιο συμβαινει και με τις μπροστινες αποτι θυμαμε...

καλα σου τα ειπε ο μαστορας για τι στραβωμενη δαγκανα αλλα μηπως εχει κολλησει το εμπολο και δεν επαναφερεται με συνεπεια να μενει συνεχεια πατημενα τα τακακια πανω στη δισκοπλακα ? :?

οι δαγκανες σε καθε Χ χιλιομετρα θελουν service εσωτερικα ασχετως αν δε τα κανει κανεις μας :?

καρίνα viewtopic.php?f=28&t=29132

ψυγειο viewtopic.php?f=28&t=30372

14 Απρ 2018, 15:46
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Versys
Βγάλε τη δαγκάνα από τη βάση και πίεσε το πεταλ να βγει το εμβόλιο έξω, οχι τελείως. Πάρε ένα πανί και καθάρισε όλη τη περιοχή εκεί συν το εμβόλιο γύρω γύρω. Θεωρητικά θέλει και λίγη λίπανση και δες αν θα φτιάξει.

15 Απρ 2018, 07:33
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α+
Μηχανή: Z750
Αυτο που σου ειπε ο οβελιξ ειναι πολυ βασικο και κανονικα γινεται σε καθε αλλαγη τακακια,κανεις δεν το κανει σε συνεργειο παντως.
Δεν ξερω πως ειναι η τρομπα του πισω φρενου σου,αν εχει ντιζα παξιμαδι τσεκαρε να μην ειναι τεζα ρυθμισμενο το πεταλ,να εχει λιγο μποσικο.
Επισης βασικο μην και ακουμπας το ποδι σου ασυναισθητα στο πενταλ.
Μετα απο αυτα πας να δεις την τρομπα η τη δαγκανα για καποιο τσιμουχακι με φθορα.

Η δαγκανα σου εφ οσον ειναι με γλυστρα ειναι λογικο να κουνιεται.

15 Απρ 2018, 10:06
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0+
Μηχανή: Bandit S
Team: Antisocial
+1 στον σιδεροφαγο.
μπορεις σε βολτα να τσεκαρεις αν ειναι μονημα αναμενο το πισω φως για να δεις αν πατας ττο φρενο.
αν θελεις να κααρισεις παρε οδοντοβουρτσα και σαπουναδα και τριψε μεχρι να γυαλισει.

16 Απρ 2018, 09:31
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-6n 2006
sidirofagos έγραψε:
Επισης βασικο μην και ακουμπας το ποδι σου ασυναισθητα στο πενταλ.

+1000

Πολλοί είναι που το κάνουν αυτό από συνήθεια να καλύπτουν το πεντάλ του φρένου ακόμα και στον αυτοκινητόδρομο και μπορεί να δημιουργηθεί θέμα εύκολα.

Το ίδιο συμβαίνει και με τον συμπλέκτη και σε μηχανές και σε αυτοκίνητα μέσα στην πόλη.

16 Απρ 2018, 10:04
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 6 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: