Τώρα είναι 22 Σεπ 2018, 15:56

Απαντήστε στο θέμα  [ 92 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
 ΝΤΙΖΑ ΣΥΠΛΕΚΤΗ 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: VERsatileSYS
Team: Versys
Δημοσίευση Re: ΝΤΙΖΑ ΣΥΠΛΕΚΤΗ
τι να πω δε μπορω να βγαλω ακρη μονο με τα γραφομενα αν δε τι καβαλησω η δε δω αυτα που λες :|
ισως να ειναι η ιδεα σας ισως να εχει και προβλημα η να θελει απλα λυπανσεις και ρυθμισεις ντιζας,ρελαντι και αλυσιδας...
δε το πατε και σε κανενα μαστορακι να τι κανει καμια βολτα να δει αν ειναι ολα καλα και λειτουργικα ?
η περιμενε μηπως πει τιποτα και κανας αλλος ;)

καρίνα viewtopic.php?f=28&t=29132

ψυγειο viewtopic.php?f=28&t=30372

10 Ιούλ 2018, 12:33
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Β+
Μηχανή: KLE 500
Βλέποντας χτες κάτι άλλο στη μηχανή , δεν είμαι και τόσο σίγουρος πλέον ότι για το δυνατό "γκουπ" της πρώτης φταίει η ντίζα του συμπλέκτη . Με τη μηχανή να είναι σβηστή και κρύα λέω "....ας ελέγξω τα λάδια επί τη ευκαιρία" . Ισιώνω τη μηχανή , περιμένω ένα λεπτό περίπου , κοιτάω στο τζαμάκι και..........τίποτα !!!
Λέω "είναι δυνατόν ;" , ξανακάνω την κίνηση και πάλι τίποτα . Δεν έβλεπα τη στάθμη του λαδιού να ανεβαίνει , δεν έβλεπα καν στάθμη . Η εικόνα ήταν αυτή :
Εικόνα

Δυστυχώς βλέπω και εγώ τώρα ότι δεν φαίνεται τίποτα στην ανεβασβένη φωτό , ενώ στο τηλέφωνό μου φαίνεται αρκετά καθαρά : η κάθετη γραμμή της εσοχής στο ματάκι και........καθόλου λάδι .
Eίναι δυνατόν να χάθηκαν τα λάδια ......έτσι χωρίς εμφανή αιτία ;
Και αν ναι , μπορεί από αυτό να χτυπούν οι ταχύτητες ;
(μάλλον ρητορικό το τελευταίο.......)

11 Ιούλ 2018, 08:50
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-6n 2006
:wtf:

11 Ιούλ 2018, 10:46
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

εμ χωρις λαδια οχι μονο θα κοπαναει αλλα σε λιγο θα σας κοπανησει και τι τσεπη σας :?
τα λαδια τα τσεκαρες σε ισιο δαπεδο με ισιο τιμονι και οταν την εφερες στα ισια δεν ειδες τιποτα ?
ποσα χιλιομετρα εχετε να αλλαξετε λαδια ?
αν ολα τα παραπανω ειναι σωστα ο γιος σου τοτε ειναι καγκουρας και το παει συνεχεια κοφτες η εχει προβλημα το μοτερ :?
ποσε χιλιομετρα εχει συνολικα το μοτερ ? (αποτι θυμαμε το ειχατε παρει καινουργιο)

11 Ιούλ 2018, 10:53
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

WTF όντως !
Τα λάδια τα κοίταξα σε ίσιο δάπεδο εννοείται , αλλά με το τιμόνι κλειδωμένο γιατί δεν είχα μαζί μου το κλειδί . Επίσης δεν ξέρω ακριβή διανυθέντα χλμ αλλά μόλις μίλησα με τον γιο που μου είπε ότι είναι κάπου λίγο πριν τα 20.000 χλμ . Τα προηγούμενα λάδια τα αλλάξαμε στα 12.000 xlm και στο μαγαζί από το οποίο αγοράσαμε τη μηχανή .
Να έβαλαν πολύ λίγα ; :?:
Έτσι κι αλλιώς λίγα παίρνει το εν λόγω μηχανάκιον : 1,7 λιτ χωρίς το φίλτρο .
Να έβαλαν λάδια - νεράκι ; :shock:
Άλλο ;
WTF...........

11 Ιούλ 2018, 11:43
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Z750 GPZ400
Ξανατσεκαρε τα λαδια σου ξανα.

Αν ειναι οντως λιγα αλλαγη λαδια και φιλτρο λαδιου και συχνη παρακολουθηση για να δεις αν ετυχε ή αν πετυχε....

11 Ιούλ 2018, 12:37
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Salonica έγραψε:
Αν ειναι οντως λιγα αλλαγη λαδια και φιλτρο λαδιου και συχνη παρακολουθηση για να δεις αν ετυχε ή αν Aπετυχε....

11 Ιούλ 2018, 12:49
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Αν και φεύγουμε από το αντικείμενο του θέματος , πως γίνεται να "τύχει" να χαθούν τα λάδια ;
Οι σχετικές εμπειρίες μου πριν από πολλά χρόνια με τα (ευρωπαϊκά) χρέπια που είχα ήταν τραυματικές . Ποτέ δεν περίμενα να συναντήσω κάτι παρόμοιο σε Ιάπωνα .
Τέλος πάντων.......θα ξαναελέγξω και αυτή τη φορά θα ξεκλειδώσω το τιμόνι και θα περιμένω αρκετά λεπτά μήπως φανεί κάτι στο τζαμάκι.

11 Ιούλ 2018, 14:10
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: Α-
Μηχανή: 250R+CBR600F
Team: Solo Masturbatio
Δε χρειάζεται να περιμένεις καθόλου. Τα λάδια είναι ήδη όλα κάτω, εκτός αν έχεις σβήσει το κινητήρα λίγο νωρίτερα οπότε και περιμένεις να τρέξουν προς τα κάτω και πάλι

11 Ιούλ 2018, 18:46
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Salonica έγραψε:
Ξανατσεκαρε τα λαδια σου ξανα.

Αν ειναι οντως λιγα αλλαγη λαδια και φιλτρο λαδιου και συχνη παρακολουθηση για να δεις αν ετυχε ή αν πετυχε....

+1 και μη το κουνατε μεχρι να πατε να του αλλαξετε λαδια

12 Ιούλ 2018, 12:06
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Ξέρω από τα ρημάδια τα λάδια και η εμπειρία μου επαναλαμβάνω ήταν τραυματική .
Επί του προκειμένου έχω ξαναγράψει την απορία μου σχετικά με τους δείκτες - οριζόντιες εξωτερικές γραμμούλες του Versys : μετά ακριβώς από αλλαγή λαδιού (1,9 λιτ με το φίλτρο) ο δείκτης-τζαμάκι ήταν κάπου στη μέση . Η θέση ότι " όπου και να είναι ανάμεσα στις δύο γραμμές το ύψος του λαδιού........είσαι Ο.Κ." που εκφράστηκε δεν με καθησύχασε . Εννοείται ότι είσαι Ο.Κ (σχετικό) ..........αρκεί να μην κατέβει κάτω από το κάτω όριο . Όμως αφού με την προβλεπόμενη ποσότητα των 1,7-1,9 λιτ είσαι στη μέση...............τότε πότε υπάρχει η περίπτωση να φτάσει ή να ξεπεράσει η ένδειξη το ανώτατο όριο ;
Όταν μπουν νερά μέσα στα λάδια και το "σύνολο" σηκώσει ανάστημα ; :)
Y.Γ. Καλό θα ήταν οι τελευταίες δημοσιεύσεις να μεταφερθούν σε πιο σχετικό θέμα , από τους αξιότιμους κ.κ. διαχειριστές για να μην μπερδεύουμε τα ...........μας 8-)

12 Ιούλ 2018, 14:17
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Το παραπάνω λάδι είναι το ίδιο ή και χειρότερο από το λιγότερο λάδι.

Πριν κάτι μήνες δημοσίευσα σε ανάλογο θέμα έναν ξένο που έβαλε παραπάνω λάδι γιατί είχε τη μηχανή σε σταντ και ο κινητήρας έσπασε.

Από τη στιγμή που με την προτεινόμενη από τον κατασκευαστή ποσότητα λαδιού η στάθμη βρίσκεται μεταξύ των γραμμών, λίγο ή πολύ, ψηλά ή χαμηλά δεν έχει σημασία, τότε με ο,τιδήποτε άλλο κάνουμε, ψάχνουμε ή προτείνουμε ουσιαστικά είναι σαν να ψάχνουμε για μπελάδες.

12 Ιούλ 2018, 17:31
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 92 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

Not able to open ./cache/data_global.php