Τώρα είναι 21 Σεπ 2018, 01:00

Απαντήστε στο θέμα  [ 1642 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 79, 80, 81, 82, 83  Επόμενο
 Τι κάναμε στο Versys μας σήμερα? 
Συγγραφέας Μήνυμα
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: VERsatileSYS
Team: Versys
Δημοσίευση Re: Τι κάναμε στο Versys μας σήμερα?
Αντωνη αποσο ακουω απο τους κατοχους αυτα με τα ανεμιστηρακια εχουν πολυ φως,
τα δικα μου ειναι απλες led με παντου περιμετρικα και μπροστα smd ledακια
εχθες το βραδυ εκανα καμια 10αρια χιλιομετρα με αρυθμιστο φαναρι το οποιο ειναι απο τα xenon που ειχα ρυθμισμενο,θελει παλι σηκωμα να το δω σωστα...

γενικα σε σχεση με xenon 6000k που δε τρελενομουν νομιζω ειναι ιδια μιας και ειναι 6000k και αυτα και αποσο εψαξα δε βρηκα σε 4300k σε led που ειχα στα xenon και ειναι το ιδανικο για μενα ;)

η μεταβαση εγινε αποτομα απο τα xenon και δε τα εχω συνιθισει ακομα για τοσο μικρη διαδρομη,δε μπορω να τα καταλαβω πληρως και αν ειναι ξεκουραστα σε μακρινη βολτα παντως η διασπορα στο δρομο τι βλεπω καλυτερα και αν τα δεις τι μερα χανεις το φως σου για κανα 5 λεπτο :lol:

κατι αλλες λαμπες που δοκιμασα που ειχε ο φιλος στο μαγαζι του και δεν ειχαν περιμετρικα led παρα μονο δεξια και αριστερα τα εβλεπα οτι τι μερα στο πανω κατω μεσα στο φαναρι υπηρχε κενο φωτος και ειμουν σχεδον σιγουρος οτι το βραδυ θα υπηρχε κενο εκει στο δρομο...

ετσι προτιμησα αυτες με τα περιμετρικα led ενω ειχα τι δυνατοτητα να τις δοκιμασω ολες βραδυ δεν ειχα την υπομονη να ειμαι στο λυσε δεσε ολο το μπροστινο,την ειχα που την ειχα λυμενη για τα πηνια και μεχρι να κρυωσει να την λυσω εκει κατω ασχολιομουν με τις λαμπες :lol:

θα ρυθμισω σωστα το φαναρι θα περιμενω να τις συνηθισω και θα επανελθω ;)
παντως η μεγαλη σκαλα που δεν εχει το καποτακι γ@μ@ει 8-)

καρίνα viewtopic.php?f=28&t=29132

ψυγειο viewtopic.php?f=28&t=30372

07 Σεπ 2018, 20:07
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Λοιπον αναγκαστηκα να δοκιμασω 3 ζευγαρια λαμπες,οι 2 ηταν ψιλοψοφιες και κουραστηκες ακομα και σε μικρη διαδρομη,τελικα κατεληξα στις παρακατω οι οποιες οι xenon μπροστα τους ειναι σαν αλογονου :lol: εμεινα μ@λ@κ@ς με τι διασπορα τους και τι φωτεινοτητα τους και το ποσο ξεκουραστες ειναι το βραδυ,δε περιμενα να εχουν τοσο δυνατο και καλο φως :arrow: https://www.aliexpress.com/item/1-Set-7 ... 52653.html

λαθη που εκανα πριν το ψαξω-διαβασω δοκιμασα λαμπες φωτα ημερας και ομιχλης και αυτο που χρειαζομαστε ειναι κατηγοριας headlights που οσα πιο πολλα lumens τοσο καλυτερα ;) το ιδανικο για μενα ειναι απο 3000 Lumens και πανω για να εχουμε καλυτερο φωτισμο απο xenon

12 Σεπ 2018, 11:39
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: H apo panw
Team: Kawa fanatic
vasilisj έγραψε:
Λοιπον αναγκαστηκα να δοκιμασω 3 ζευγαρια λαμπες,οι 2 ηταν ψιλοψοφιες και κουραστηκες ακομα και σε μικρη διαδρομη,τελικα κατεληξα στις παρακατω οι οποιες οι xenon μπροστα τους ειναι σαν αλογονου :lol: εμεινα μ@λ@κ@ς με τι διασπορα τους και τι φωτεινοτητα τους και το ποσο ξεκουραστες ειναι το βραδυ,δε περιμενα να εχουν τοσο δυνατο και καλο φως :arrow: https://www.aliexpress.com/item/1-Set-7 ... 52653.html

λαθη που εκανα πριν το ψαξω-διαβασω δοκιμασα λαμπες φωτα ημερας και ομιχλης και αυτο που χρειαζομαστε ειναι κατηγοριας headlights που οσα πιο πολλα lumens τοσο καλυτερα ;) το ιδανικο για μενα ειναι απο 3000 Lumens και πανω για να εχουμε καλυτερο φωτισμο απο xenon

Μεγειά και καλοφώτιστες! :mrgreen:
Είναι ίδιο στυλ με αυτες που πήρα κι εγώ.

Από ρύθμιση σε σχέση με τις Χενον ήθελε χαμήλωμα ή ψηλωμα?

17 Σεπ 2018, 11:22
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

harry έγραψε:
...Μεγειά και καλοφώτιστες! :mrgreen:

επισης νασε καλα ! επιτελους ξανα εχουμε σωστο σινιαλο και ακομα πιο πολυ φως :lol:

δε ξερω αν ηθελε χαμηλωμα η σηκωμα γιατι επαιζα με τα αλλα 2 ζευγαρια και προσπαθουσα να δω μπας και δω σωστο φως,αλλα μετα που το εψαξα δε προκειτε να εβλεπα γιατι προοριζονταν για φωτα ημερας :lol: οπως ειπα ;)

μετα ξανα ρυθμισα το φαναρι σωστα και ξανα ειδα τι εστι σωστο φως :lol:

εχθες γυρνουσα απο Β.ευβοια πισσα σκοταδι μεσα στο δασος και το ευχαριστηθηκα ακομα πιο πολυ και απο τα xenon :D αν μπορω να τα συγκρινω σωστα αυτα φεγγουν μιση φορα παραπανω με τερμα φωτα και με καλυτερη διασπορα παντου ;)

το φαναρι υστερα απο ταξιδι μερα και νυχτα τερμα κρυο ενω με τα H.I.D. χλιαρο και με τις αλογονου ζεστο

17 Σεπ 2018, 11:48
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: H apo panw
Team: Kawa fanatic
vasilisj έγραψε:
harry έγραψε:
...Μεγειά και καλοφώτιστες! :mrgreen:

επισης νασε καλα ! επιτελους ξανα εχουμε σωστο σινιαλο και ακομα πιο πολυ φως :lol:

δε ξερω αν ηθελε χαμηλωμα η σηκωμα γιατι επαιζα με τα αλλα 2 ζευγαρια και προσπαθουσα να δω μπας και δω σωστο φως,αλλα μετα που το εψαξα δε προκειτε να εβλεπα γιατι προοριζονταν για φωτα ημερας :lol: οπως ειπα ;)

μετα ξανα ρυθμισα το φαναρι σωστα και ξανα ειδα τι εστι σωστο φως :lol:

εχθες γυρνουσα απο Β.ευβοια πισσα σκοταδι μεσα στο δασος και το ευχαριστηθηκα ακομα πιο πολυ και απο τα xenon :D αν μπορω να τα συγκρινω σωστα αυτα φεγγουν μιση φορα παραπανω με τερμα φωτα και με καλυτερη διασπορα παντου ;)

το φαναρι υστερα απο ταξιδι μερα και νυχτα τερμα κρυο ενω με τα H.I.D. χλιαρο και με τις αλογονου ζεστο

:ok:
Μια χαρά λοιπόν μένει να δεις και διάρκεια ζωής, αν και δεν νομιζω να ξαναγυρίσεις σε αλογόνου!

17 Σεπ 2018, 14:00
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

κεγω αυτο λεω αν και με τις αλογονου μια χαρα φωτα ειχε, ο λογος που τις ειχα αλλαξει ηταν να ελαφρινο το κυκλωμα και επειδη μια λαμπα στα τελευταια τις μου ειχε ψιλοζαρωσει το καθρευτη γιαυτο και τις ειχα αλλαξει,αλλα μπροστα στις xenon και στις led που εχω τωρα νομιζω πως θα μου κακοφανουν αν τις ξανα βαλω τουλαχιστον μεχρι να τις ξανα συνηθισω αν ειναι εφικτο πλεον αυτο :lol:

17 Σεπ 2018, 14:06
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

Ομάδα αίματος: 0-
Μηχανή: Versys 650
vasilisj έγραψε:

οι led μπαινουν ετσι απλα η με πατεντα ?

γιατι βλεπω απο πισω εχουν πολυ ογκο

19 Σεπ 2018, 20:12
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

ναι κεγω ετσι νομιζα και ειναι πιο μικρες απο τις xenon :lol:
για να μπουν σωστα πρεπει να κανεις μεγαλυτερες τρυπες στις λαστιχενιες φουσκες και να κανεις ενα μικρο μπαλακι απο αλουμινοχαρτο για να κουμπωνουν σωστα με το ελασμα που εχει το φαναρι ;)

19 Σεπ 2018, 20:50
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

vasilisj έγραψε:
ναι κεγω ετσι νομιζα και ειναι πιο μικρες απο τις xenon :lol:
για να μπουν σωστα πρεπει να κανεις μεγαλυτερες τρυπες στις λαστιχενιες φουσκες και να κανεις ενα μικρο μπαλακι απο αλουμινοχαρτο για να κουμπωνουν σωστα με το ελασμα που εχει το φαναρι ;)

Οκ σε ευχαριστω φιλε αλλα αν θελει πατεντες ασε την μαμισια χαχαχα

19 Σεπ 2018, 21:31
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

:lol: αν σε ικανοποιουν το βραδυ μη τις αλλαζεις, αν οχι βαλε xenon που δε χρειαζεται να κανεις πατεντες,μονο κατι ανταπτορες θελει παρομοιους με τους εργοστασιακους με τι διαφορα εχουν τρυπα στη μεση ;)

19 Σεπ 2018, 21:41
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

vasilisj έγραψε:
:lol: αν σε ικανοποιουν το βραδυ μη τις αλλαζεις, αν οχι βαλε xenon που δε χρειαζεται να κανεις πατεντες,μονο κατι ανταπτορες θελει παρομοιους με τους εργοστασιακους με τι διαφορα εχουν τρυπα στη μεση ;)

Δεν εχω προβλημα με την μαμα λαμπα αντιθετα θα ελεγα οτι ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικες

19 Σεπ 2018, 22:29
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

μια χαρα φωτα εχει απο τι μανα τις κεγω δε θα τις αλλαζα αν δε μου ψιλοαρπαζε ο καθρεφτης απο λαμπα που ηταν στα τελευταια τις

19 Σεπ 2018, 22:34
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

vasilisj έγραψε:
μια χαρα φωτα εχει απο τι μανα τις κεγω δε θα τις αλλαζα αν δε μου ψιλοαρπαζε ο καθρεφτης απο λαμπα που ηταν στα τελευταια τις

Πως το κατάλαβαινεις αν μια λαμπα είναι στα τελευταία τις?

Και να κάνω και μια χαζή ερώτηση ακόμα Ο
οι λάμπες οι Led που δεν έχουν από πίσω εξόγκωμα δεν είναι καλές αφού δεν θέλουν και καμιά πατέντα?

19 Σεπ 2018, 22:55
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

θα το καταλαβεις οταν γινει η μ@λ@κι@ η οταν διαπιστωσεις οτι εχεις λιγο περισσοτερο φως απο το συνιθισμενο,αυτο γινετε γιατι το νημα αυτο που ειναι σαν ελατηριακι μεσα στη λαμπα και παραγει το φως ενωθουν απο τι θερμοκρασια μακροπροθεσμα και ειτε θα καει αμεσως ειτε θα εχεις περισσοτερο φως με συνεπεια περισσοτερη θερμοκρασια που το μ@μ@ει ευτιχως εγω το προλαβα και τις εβγαλα.

οι led που λες ειναι φωτα ημερας και δε νομιζω να σε καλυψει καμια εγω 2 ζευγαρια που δοκιμασα δε με καλυψαν,οι αλογονου εχουν περισσοτερο φως.

αν θες να βαλεις led θα κοιταξεις απο αυτες που βαλαμε και ειμαστε ευχαριστημενοι η θα κοιοταξεις για headlights led με πανω απο 3000 lummens η καθε λαμπα για να εισαι ευχαριστημενος ;)

19 Σεπ 2018, 23:42
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

vasilisj έγραψε:
θα το καταλαβεις οταν γινει η μ@λ@κι@ η οταν διαπιστωσεις οτι εχεις λιγο περισσοτερο φως απο το συνιθισμενο,αυτο γινετε γιατι το νημα αυτο που ειναι σαν ελατηριακι μεσα στη λαμπα και παραγει το φως ενωθουν απο τι θερμοκρασια μακροπροθεσμα και ειτε θα καει αμεσως ειτε θα εχεις περισσοτερο φως με συνεπεια περισσοτερη θερμοκρασια που το μ@μ@ει ευτιχως εγω το προλαβα και τις εβγαλα.

οι led που λες ειναι φωτα ημερας και δε νομιζω να σε καλυψει καμια εγω 2 ζευγαρια που δοκιμασα δε με καλυψαν,οι αλογονου εχουν περισσοτερο φως.

αν θες να βαλεις led θα κοιταξεις απο αυτες που βαλαμε και ειμαστε ευχαριστημενοι η θα κοιοταξεις για headlights led με πανω απο 3000 lummens η καθε λαμπα για να εισαι ευχαριστημενος ;)

οκ σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου φιλε :)

20 Σεπ 2018, 07:54
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

:ok: παρακαλω νασε καλα :beerchug:

20 Σεπ 2018, 09:07
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

παιδια νομίζω ειναι ειναι οι ιδιες και ειναι στην μιση τιμη οποιος ενδιαφερεται ας ριξει μια ματια

https://www.aliexpress.com/item/Vehemo- ... autifyAB=0

20 Σεπ 2018, 09:39
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

:o ποιο τσαμπα και απο τσαμπα :lol: ιδιες ειναι και βγαινουν και πιο φθηνα και απο αλογονου

20 Σεπ 2018, 09:53
Προφίλ YIM
Άβαταρ μέλους

vasilisj έγραψε:
:o ποιο τσαμπα και απο τσαμπα :lol: ιδιες ειναι και βγαινουν και πιο φθηνα και απο αλογονου

επισεις εχει και ειδικες λαστιχοφουσκες για οποιον δεν θελει να κανει πατεντες ειδα φιλε

20 Σεπ 2018, 10:15
Προφίλ
Άβαταρ μέλους

Μηχανή: Er-6n 2006
mples έγραψε:
Δεν εχω προβλημα με την μαμα λαμπα αντιθετα θα ελεγα οτι ειναι κατι παραπανω απο ικανοποιητικες

vasilisj έγραψε:

Χαίρομαι που το διαβάζω αυτό γιατί με έτρωγε να το γράψω, και στο δικό μου δεν θα πείραζα με τίποτα το φώτα γιατί είναι απίθανα, ίσως λόγω του ιδιόμορφου προβολέα του Er.

Ακόμα θυμάμαι ένα ταξίδι που μας είχε πιάσει η νύχτα κάπου στα βουνά της Βορείου Ηπείρου και ο συνταξιδιώτης είχε πάθει σοκ με τη μεγάλη μου σκάλα! Από την άλλη τα φώτα του Fazer ήταν αστεία και σίγουρα έχριζαν αλλαγής με πολύ καλύτερα :dknow:

Εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο βέβαια!

20 Σεπ 2018, 10:21
Προφίλ
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Απαντήστε στο θέμα   [ 1642 Δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 79, 80, 81, 82, 83  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε:  

Not able to open ./cache/data_global.php